Oylat Mağarası

Oylat Mağarası

22.02.2021 00:18


Oylat Mağarası, Bursa’nın İnegöl ilçesine yaklaşık olarak 17 kilometre mesafede bulunur. Mağara temel olarak iki kattan meydana gelir. Oylat Mağarası’nın toplam uzunluğu 665 metre civarındadır. İki bölme ayrılan bu ilginç mağaranın menderesli profile sahip olduğu görülür. Oylat Mağarası’nın ilk alanının genişliği iki ile beş metre arasındadır. Bu genişlik diğer bölümlerde 20 metrenin üzerine çıkar. Mağaranın tavan yüksekliği ise en fazla 15 metredir. Bazı bölümlerde tavan boyunun üç metreye kadar indiğine tanıklık edebilirsiniz. Oylar Mağarası’nın salon bölümü sarkıt ve dikitlerden meydana gelir. Son kısımlarında kalın bir çakıl tabakası vardır. Diğer yandan burası pek çok canlı topluluğu için canlı bir yaşam alanıdır. Solucan, kelebek ve yarasa türleri ile burada karşılaşmak olasıdır. Geçit noktalarında keskin bir şekilde rüzgarı hissetmek mümkündür. Burası Türkiye’nin en büyük üçüncü mağarası olarak kabul görür. Bu nedenle İnegöl’ü ziyaret eden pek çok yerli ve yabancı ziyaretçi burayı muhakkak görmeye gelir. Oylat Mağarası’nın turistik anlamda popülerliği gün geçtikçe artış gösteriyor. Mağaranın ilk bölümünde çakıl depoları kadar damla taş havuzları da göze çarpar. Oylat Mağarası’nın içerisinde gezinmek adına merdivenli yolları tercih edebilirsiniz. Bu arada mağaranın giriş alanında ilginç bir kafe hizmet veriyor. Oylat Mağarası özellikle de hafta sonlarında büyük ilgi görür. Mağara haftanın tüm günlerinde ziyarete açık durumdadır. Sabah 08:00 ile akşam 21:00 saatleri arasında Oylat Mağarası ziyaret edilebilir. Mağara, bugün özel bir işletmenin kontrolündedir. Yaklaşık 35 seneden bu yana yap-işlet-devret modeli sayesinde turizme kazandırılır. Mağaranın girişi ücretlidir. Oylat Mağarası’na ulaşım sağlamak adına İnegöl ilçesini yaklaşık 15 kilometre geçtikten sonra Domaniç yol ayrımından içeri girmeniz ve bu yeni yolu takip etmeniz gerekir. Yol boyunca Oylat Mağarası’na ilişkin yönlendirici tabelalar ile karşılaşabilirsiniz.
Oylat MağarasıOylat MağarasıOylat MağarasıOylat Mağarası

Yorumlar

 • rabiaakan
  23.11.2022 11:26

  Çok güzel, aydınlatilmiş demir merdivenle ulasım, yaslilar icin zor olabilir

 • aysenurgul
  18.07.2022 11:50

  Büyülü bir yer. Bu mağara 750 metre derinliğinde ve şaşırtıcı derecede güzel. İçeride serinleyebilirsiniz ve hatta üşüyebilirsiniz. bu yüzden kalın giysilere ihtiyacınız olabilir. Park yeri mevcut.

 • silapamuk
  04.08.2022 13:30

  Türkiye nin en büyük 2. Mağarasıymış ulaşımı kolay Mağaranın içerisinde zirveye doğru merdiven var bazı yerlerde dikleşiyor yaşlılar çıkmakta zorlanabilir.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler