Kemerli Kilise - GeziBilen

Kemerli Kilise

Kemerli Kilise

Bursa’nın Tirilye ilçesi, Hristiyanlığın kadim dönemlerinde büyük ilgi gören bir yerdir. Bu nedenle Tirilye ve çevresinde pek çok görkemli kilise ile manastır inşa edilir. Bu kiliselerden biri de her yıl ziyaret için pek çok turistin uğrak noktası olan Kemerli Kilise’dir.

Özellikle Ortodokslar için oldukça önemli olan Kemerli Kilise’nin bir diğer ismi ise Panagia Pantobasillissa’dır. 13’üncü yüzyılın sonlarına doğru yapıldığı tahmin edilen kilisenin sütunları ise Mısır’ın İskenderiye şehrinden getirtilir.

Dr. John Covel tarafından 1676’da hazırlanan ve kiliseye dair bilgileri içeren el yazması belgede, kilisenin Panagia Pantobasillissa’ya, yani Bakire Meryem’e adandığı belirtilir. Trilye’de her yıl binlerce Ortodoks’un ziyaret noktası olarak benimsenen Kemerli Kilise, aynı zamanda dünya üzerinde duvarlarına resim yapılan ilk kilise olarak da tarihe geçmiştir. Ayrıca belirtelim ki Kemerli Kilise Panagia Pantobasilissa isminin yanı sıra Trigleia Manastırı Kilisesi olarak da adlandırılır. Yapıya “kemerli” unvanını kazandıran husus ise payandarlar üzerindeki kemerlerden oluşmasıdır. Öyle ki kemeerler ve kubbesi dört sütun üzerine yerleştirilmiştir. Kubbeyi taşıyan sütunların üzerine ise bu sayede süslü başlıklar yerleştirilmiştir.

Halk arasında Küçük Ayasofya olarak da bilinen Kemerli Kilise, 1855’te gerçekleşen depremde büyük zarar görmüştür. Bu depremde çan kulesi ve kubbesi tamamen yıkılmıştır. 1883’te ise onarım görmüştür. Bu onarımla birlikte duvar resimlerinden birkaçı rahatlıkla seçilebilmektedir.

Kemerli Kilise Kemerli Kilise

Yorumlar

 • gunmemoli
  14.11.2022 07:16

  Giriş olmamasına rağmen güzel bir deneyimdi. Kliseninin etrafındaki açıklıklardan gözüken kısımları bile çok etkleyici.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota