İznik Ayasofya Camii - GeziBilen

İznik Ayasofya Camii

İznik Ayasofya Camii

Sadece Bursa ya da Anadolu için değil dünya tarihi bakımından da önemli bir yeri olan Ayasofya Mabedi, Bizans zamanında bir tür bazilika olarak oluşturulur. 11’inci yüzyılda gerçekleşen büyük bir depremden sonra yenilenmek durumunda kalan yapı, Orhan Gazi tarafından 1331 yılından İznik’i fethedince camiye dönüştürür. İznik Ayasofya Camii’nin Kanuni Sultan Süleyman döneminde Koca Mimar Sinan Ağa tarafından yenilendiği ve bu aşamada yeniden yorumlandığı görülür. Özellikle minare kalıntıları arasından o dönemden izler sunan cami, Mimar Sinan ağırlıklı olarak Türk Dönemi’ni daha net şekilde yansıtan değişiklikleri tercih etmesiyle şekillenmiş ve bugünkü halini almıştır. Örneğin Sinan, kemerlerin aralarında yer alan ikişer sütunu kaldırmayı tercih eder. Bugün de gözlemlenebilen sivri kemerli açıklıklar o dönemden mirastır. Geçtiğimiz yüzyıldaki onarımlar ise, 1935 ile 1953 yılları gerçekleşir. Bu süreçte taban mozaikleri ve oturma kademeleri yapıya dahil edilir. Buradaki bir mezar odasının duvar bölümünde Hz. İsa’ya ait bir fresk bulunur. Yazılı kaynaklarda Erken Dönem Kilisesi olarak geçen yapıda kullanılan tuğlaların iriliği hemen göze çarpar. Apsis kısmının hemen iç bölümünde yine bu teknikle örülen duvarlar söz konusudur. Orta nef ve yan nefler çeşitli sütunlar vesilesi ile birbirinden ayrılır. 1980’li yıllara geldiğimiz zaman kamulaştırma kapsamında İznik Ayasofya Camii’nin etrafında köklü değişikliklere gidilir. Buradaki yapıların önemli bir kısmı yıkılır ve bölge büyük ölçüde yeşillendirilir. 2007’nin son ayında Vakıflar Bölge Müdürlüğü burada bir restorasyon çalışması yürütmeye başlanan yapıdaki bu süreç, 6 Kasım 2011’de cami yeniden ibadete açılana kadar devam eder. Bir dönem kilise olmasından dolayı yabancı turistlerin de ilgi gösterdiği gezi duraklarından biri olan tarihi cami aynı zamanda şehir içinde en kolay ulaşıma sahip eserlerden biridir.

İznik Ayasofya Camiiİznik Ayasofya Camiiİznik Ayasofya Camiiİznik Ayasofya Camii

Yorumlar

 • samet
  05.11.2022 17:30

  Orhan Gazi tarafından İznik'in fethiyle 1331 yılında camiye dönüştürülen yapı, Kanuni Sultan Süleyman döneminde Mimar Sinan tarafından yenilenmiştir.🕌

 • yasinxerylmz
  08.08.2022 14:49

  güzel restorasyon süreci ile tarihi dokusunun bozulmadığı, manevi ve tarihi değeri yüksek camiilerimizden

 • Elmakurtcuğu
  13.02.2024 04:50

  Güzel bir ortam

 • Mehmet Emin Özcan
  01.10.2021 14:48

  mutlaka gidilmeli İznik de yolb üstü

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota