II. Murat Türbesi - GeziBilen

II. Murat Türbesi

II. Murat Türbesi

Bursa sınırları içinde yer alan II. Murat Türbesi, Muradiye Türbeleri olarak bilinen bölgeye dahildir. Dolayısıyla bu türbeyi ziyaret etmeye geldiğinizde pek çok sanduka ile karşılaşabilirsiniz. Öncelikle yapıya ismini veren II. Murat ile ilgili belirtmemiz gerekir ki kendisi sultanlığı öz iradesiyle bırakan Osmanlı Devleti’ndeki tek hükümdardır. Bu arada türbenin kapısındaki kitabeye göre de burası Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılır. Bilindiği üzere kendisi II. Murat’ın oğludur. Yine aynı kitabede yer alan bilgilere göre türbe 1451 yılında yaptırılmıştır. Hatta bunu II. Murat’ın bizzat vasiyet ettiği aktarılır. Türbeye ev sahipliği yapan yapıda iki sıra tuğla ile moloz taş dizileri kullanılmıştır. Kubbe bölümünün üzeri açık olarak bırakılır. Bu da aynı şekilde II. Murat’ın vasiyetinin bir parçasıdır. II.Murat Türbesi’nin doğu bölümünde yer alan pencere, kapıya dönüştürülür. Daha sonraki dönemlerde bu alana yeni bir yapı eklenir. Bu alanda II. Murat’ın çocuklarına ait sandukalar bulunur. Mermer lahitin üst bölümü toprakla örtülür. II.Murat Türbesi, külliyenin merkez kısmında bulunur. Yine buradaki yapı topluluğu içinde yer alan cami ile komşu durumundadır. Türbeye girebilmek adına mermer bir eyvandan geçirilir. Ahşap saçak ise oldukça etkileyici görünen bir detay olarak göze çarpar. Yıldızların hemen çevresinde çeşitli geometrik süslemeler söz konusudur. II. Murat Türbesi kare bir plana sahiptir. Her bir kenarı yaklaşık olarak 13 metre olarak ölçülür. Bursa şehrinde gömülen en son padişah olan II. Murat’a ait bu türbe, özellikle yerli ziyaretçilerin sene boyunca ilgisini çeker. II.Murat, genel olarak gösterişten hoşlanmayan bir padişah olarak öne çıkar. Bu türbenin yapısı da bu anlayışı önemli ölçüde yansıtır. Kendisi Amasya’da doğmasına rağmen saray eğitimi almak adına babasıyla beraber Bursa’ya gelir. Bursa’da hem sanat hem de kültürel yaşama çok önemli katkılar sunar.

II. Murat TürbesiII. Murat TürbesiII. Murat TürbesiII. Murat Türbesi

Yorumlar

 • emiresltn
  11.07.2023 09:30

  Çok güzel bayıldım eskiye gittim bir anda olsa çok güzeldi

 • gunmemoli
  20.10.2022 10:15

  Bursa'ya yolu düşen herkesin mutlaka görmesi gereken bir yer. II.Murad türbesi, cami ve Cem Sultan dahil bir çok Şehzadenin ve eşlerinin türbeleri bu külliyede bulunuyor.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota