Hüsnü Züber Evi - GeziBilen

Hüsnü Züber Evi

Hüsnü Züber Evi

Bursa'nın Osmangazi ilçesi için tarihi yapılarıyla şehrin geçmişinden günümüze uzanan bir hazine demek yanlış olmaz. Bu noktada bölgenin öne çıkan müze evlerinden biri ise her yanı Türk kültüründen izler taşıyan iki katlı Hüsnü Züber Evi’dir. Müze haline dönüştürülmüş bir Osmanlı evi olan Hüsnü Züber Evi, zengin koleksiyonu ile dikkat çeker. Ağırlıklı olarak bir resim tekniği olan ‘pyrogravure’ sanatının öncüsü Hüsnü Züber'in birbirinden ilgi çekici çalışmalarının yer aldığı mekan, 1992'de hizmet vermeye başlar. Standart müzelerden oldukça farklı bir konsepte sahip olan müze, her yanında tabloların yanı sıra kültürel motiflere ışık tutan zarif eşyalara da ev sahipliği yapar. Koleksiyonu ile deyim yerindeyse görsel bir zarafet sunan Hüsnü Züber Evi, özel bir teknikle tasarlanmış kaşıklar ve gündelik hayata dair çeşitli kültürel ögelerle ziyaretçilerini kendine hayran bırakır. Tüm bunların yanı sıra mekan, asırlık koltuklar, masalar ve oturma yerleri ile müze kapsamında çeşitli odaların geçmişteki kullanım şekillerine de ışık tutar. Antika eşyalar arasında sürdürülen gezintinin en güzellerinden birini misafirlerine yaşatan Hüsnü Züber Evi, özellikle 'kaşık' dendiği zaman sunulan etnografik çeşitlilikle de benzeri olmayan bir deneyim vadeder.

Hüsnü Züber EviHüsnü Züber Evi

Yorumlar

 • gunmemoli
  14.11.2022 06:22

  Gerçekten çok güzel bir mekan. Muradiye külliyesinin tam karşısında yemyeşil bir manzarası var. Çok kalabalık değil genellikle sessiz sakin...

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota