Fransız Kilisesi

Fransız Kilisesi

Fransız Kilisesi

Fransız Kilisesi, Bursa’nın Osmangazi ilçesinde, Hocaalizade Mahallesi içerisinde konumlanır. 19’uncu yüzyılda Fransızlar tarafından yaptırılan kilisenin orijinal ismi Santa Maria Kilisesi olsa da yerel halk burayı Fransız Kilisesi olarak bilmektedir.

Mimari açıdan ele alındığında pek çok kiliseye göre farklı bir mimarisi olduğu göze çarpan kiliseyi diğerlerinden ayıran temel özellik, bir nevi Osmanlı mimarisindeki külliyelerle aynı mantıkta inşa edilmiş olmasıdır. Nasıl ki Osmanlı’daki külliyelerde cami, aşevi, şifahane, medrese, çeşme (sebil), hamam ve benzeri yapılar birbirine yakın olarak konumlandırılır ve bir yapılar topluluğu oluşturuşa; Bursa’daki Fransız Kilisesi’nde de benzer bir durum söz konusudur.

Santa Maria Kilisesi temelde bir kilise, dispanser, yetimhane ve hasta bakım merkezini bir arada bünyesinde barındırır. Öte yandan barok mimari tarzıyla göze çarpan kilisenin üst örtüsü ahşap çatı ve kiremit kaplamadan oluşmaktadır.

İnşa edildiğinden bu yana pek çok farklı onarım çalışması geçiren kilise, 1970’lerde İtalya’dan gelen ailelerin ibadetine açılmış; 2004’te ise yeniden restore edilerek bir kültür merkezine dönüştürülmüştür.

Fransız KilisesiFransız KilisesiFransız KilisesiFransız Kilisesi

Yorumlar

 • samet
  05.11.2022 17:28

  Mimari olarak estetik görünüyor.

 • slnkocx
  09.08.2022 08:20

  Sade ve hoş bir kilise, iyi bir restorasyonla daha güzel hale gelebilir. İçerideki insanların kibar davranışları beni mutlu etti

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler