Ebe (Gülbahar) Hatun Türbesi - GeziBilen

Ebe (Gülbahar) Hatun Türbesi

Ebe (Gülbahar) Hatun Türbesi

Osmanlı için pek çok önemli figür yaşamını Bursa şehrinde yitirdiği için bu alanda çok sayıda türbeyle karşılaşmak olasıdır. Bu sembol isimlerden bir tanesi de hiç şüphesiz ki Gülbahar Hatun’dur. Ebe Hatun olarak da bilinen Gülbahar Hatun, Fatih Sultan Mehmet’i dünyaya getiren kişi olarak bilinir. Gülbahar Hatun Yavuz Sultan’ın annesi olan Gülbahar Hatun ile zaman zaman karıştırılır. Kendisi o dönemler sözüne hürmet edilen, kıymetli biri olarak görülür. Fatih Sultan Mehmet için manevi anlamı çok büyük olan Ebe Hatun, saraya 1446 yılında girer. Kendisine ait türbe bugün Bursa şehrinin Osmangazi ilçesindeki Muradiye bölgesinde yer alır. Ebe Hatun Türbesi Muradiye Camii’nin hazire kısmında konumlanır. Yerli ziyaretçiler tarafından ilgi gören bu türbede herhangi bir kitabeye rastlanmaz. Türbe yaklaşık olarak 4,4’e 4,4 metre ölçülerine sahiptir ve kare planlıdır. Sivri kemerlerin üzerine oturan ihtişamlı bir kubbeye sahiptir. Türbenin yan bölümleri tümüyle açıktır. Kemerlerin alt bölümünde ahşap gergiler hayranlık uyandırır. Kubbenin üst bölümü dışarıdan kurşun malzeme ile kaplanmış durumdadır. Ebe Hatuna ait sanduka mermerden yapılmıştır ve yerin 1 metre yukarısında yer alır. Kitabenin olmamasına bağlı olarak burada yatan kişinin esasen kim olduğuna dair teyit edilmiş bir bilgiden söz edilemez. Yazılı kaynaklar referans alınarak burada yatan zatın Fatih Sultan Mehmet’in ebesi olan Gülbahar Hatun olduğu tahmin edilir. Oldukça sade bir yapıya sahip olan Ebe Hatun Türbesi, Muradiye Türbeleri içinde bulunur. Bu türbeler de etrafı açık durumda olan sadece iki yapıdan söz etmek mümkündür. Bu özel türbe kayıtlarda “hanedan türbesi” olarak geçer. Diğer hanedan türbelerine kıyasla oldukça mütevazı sayılır. Bursa Büyükşehir Belediyesi türbe için 2014 yılında detaylı bir restorasyon çalışması yapar.

Ebe (Gülbahar) Hatun TürbesiEbe (Gülbahar) Hatun TürbesiEbe (Gülbahar) Hatun Türbesi

Yorumlar

 • gunmemoli
  14.11.2022 07:21

  I. Gülbahar Hatun Gülbahar Hatun'un hayatı hakkındaki bilgiler oldukça sınırlıdır. Arnavut, Sırp veya Fransız asıllı olduğu rivayet edilmektedir.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota