Çekirge Hamamı

Çekirge Hamamı

Çekirge Hamamı

Oldukça köklü bir hamam kültürüne sahip Osmanlı’nın Bursa’daki eserlerinden biri olan Çekirge Hamamı, Osmangazi ilçesi, I. Murat Caddesi, Çekirge semtinde yer alır.

Çekirge Hamamı, halk arasında Çekirge Sultan Adak Hamamı veya Kadın Hamamı olarak da bilinir. 14’üncü yüzyılın ikinci yarısında, Osmanlı padişahlarının üçüncüsü I. Murat döneminde inşa edilen hamamın tam olarak yapım tarihi 1365 1370 yılları arasındadır. Üstelik inşa edildiğinden beri de kadınlar tarafından kutsal sayılır ve şifa dağıttığına inanılır. Kadın Hamamı denmesi de bu sebepledir.

Çekirge Hamamı, geçen yüzyıllar içerisinde pek çok kez çevresinde yol yapım çalışması gerçekleştirildiğinden yol seviyesinin altında kalır. Bu nedenle birkaç basamak inerek hamama giriş sağlanır. Maddi durumu olmayanlar için yapılan hamam, bu nedenle ücretsiz kullanılması üzerine yapılır.

Giriş kapısında tuğla ile yapılmış ve deniz dalgalarına benzeyen bir motif bulunan Çekirge hamamı, misafirlerini uzun bir koridorla karşılar. Koridorun bitiminde ise tek kubbeyle örtülü soğukluk bölümüne geçiş sağlanır. Ayrıca kubbeye geçiş, içeride bulunan tromplarla sağlanır. Bu bölümden ise yine dikdörtgen planlı başka bir koridora geçilir. Bu koridora da sıcaklık ve usturalık bölümlerinin yanı sıra lavabo bulunur.

Beden duvarları kesme taş ve tuğla ile örülen Çekirge Hamamı, Bursa’nın köklü Osmanlı tarihinden kalan önemli eserlerden biridir.

Çekirge HamamıÇekirge Hamamı

Yorumlar

 • caliskanahmt
  07.03.2023 13:41

  Taslarina tuglalarina baikinca bile huzurlu bir keyif var.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler