Aktopraklık Höyük Arkeopark ve Açık Hava Müzesi

Aktopraklık Höyük Arkeopark ve Açık Hava Müzesi

Aktopraklık Höyük Arkeopark ve Açık Hava Müzesi

Bursa sınırları içerisinde yer alan Aktopraklık Höyük Arkeopark ve Açıkhava Müzesi, şu anda Avrupa’nın en geniş tarih öncesi parkı durumundadır Bugünden tam 8500 yıl öncesindeki dönemi yansıtan bölgede canlandırma yöntemine başvurulur. Aynı zamanda bu alanda gerçekleştirilen tüm kazılarda ortaya çıkarılan kalıntılar da Arkeopark içende teşhir edilir. Aktopraklık Höyük Arkeopark ve Açıkhava Müzesi projesi İstanbul Üniversitesi ile Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin ortak çabaları ile ortaya çıkarılır. Şehrin 8500 yıllık tarihine ayna tutan bu özel mekan, yıl boyunca yerli ve yabancı ziyaretçilerin ilgisini çeker. Bursa’nın turizmine önemli bir değer katan örnek olarak gösterilen bir mekandır. Özellikle arkeoloji öğrencileri için burası son derece verimli bir açık hava müzesidir. Bu nedenle hem arkeoloji hem de farklı dallardan çeşitli uzman ya da öğrencileri ağırlar. Aktopraklık Höyük Arkeopark ve Açıkhava Müzesi ile Bursa şehir merkezi arasında yaklaşık 24 kilometre mesafe bulunur. Burası aynı zamanda Uluabat Gölü’ne de son derece yakındır. Tam olarak Akçalar beldesi içerisinde yer alan Arkeopark alanı 2002’de tesadüfen keşfedilir. Bu keşif İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü sayesinde gerçekleşir. Söz konusu keşiften hemen iki yıl sonra ise Necmi Karul önderliğinde 2004’te kurtarma kazıları başlar. Kazılardan sonra Bursa Arkeoloji Müzesi bu alanda SİT alanı saptama çalışmaları başlatır. Bu çalışmalar esnasında höyüğün çok yakınlarında yeni kalıntılara rastlanır. Bu yeni buluntularla beraber proje daha da büyütülür. Eldeki verileri göre höyük alanında yerleşimler Neolitik Çağ içerisindedir. Aktopraklık Höyük Arkeopark ve Açıkhava Müzesi bugün yaklaşık 190 dönümlük bir alanı kaplar. Bu ilgi uyandıran Açıkhava müzesinde; çocuk kazı evleri, canlandırma, sergi odaları ve karşılama binası gibi bölümler yer alır. Arkeopark’ı 09:30 ile 20:00 saatleri arasında ziyaret etmek mümkündür.

Aktopraklık Höyük Arkeopark ve Açık Hava MüzesiAktopraklık Höyük Arkeopark ve Açık Hava MüzesiAktopraklık Höyük Arkeopark ve Açık Hava MüzesiAktopraklık Höyük Arkeopark ve Açık Hava Müzesi

Yorumlar

 • DWcADY1W
  23.01.2023 12:06

  Güzel

 • yasinxerylmz
  02.08.2022 08:24

  Doğanın ve tarihin buluştuğu açık hava müzesi, şehrin stresinden uzaklaşmanızı sağlıyor

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler