Rabat Kilisesi

Rabat Kilisesi

Rabat Kilisesi

Artvin’in doğal güzelliklerinin yanında tarihi ve kültürel mekanları da çok sayıda ziyaretçiyi buraya çekiyor. Bunlardan biri olan Rabat Kilisesi, kimi kaynaklarda ‘Yeni Rabat Kilisesi’ olarak da geçebiliyor. Şehre gelenlerin ziyaret konusunda genellikle es geçmediği bu tarihi ve özel yapı, Ardanuç ilçesine bağlı Bulanık Köyü’nde yer alıyor. Ardanuç ilçesi Artvin’in kültürel ve tarihi çok sayıda mekanına ev sahipliği yaptığı için kısa süre içinde farklı yerleri de keşfetme şansı bulabilirsiniz. Tam olarak Çamlık Mahallesi üzerinde yer alan Rabat Kilisesi, Artvin’de yer alan diğer kiliselerle mimari açıdan benzerlik gösterir. Rabat Kilisesi’nin ne yazık ki kim tarafından ne zaman inşa edildiği bilinmez. Bu konuda bilgiler aktaran bir kitabesi yoktur. Buna rağmen Orta Çağ’da Bagratlı Krallığı döneminde inşa edildiği tahmin edilir. Kilisenin en güzel yönü bitki motifi bezeli taşlarıdır. Mimari açıdan önemli detaylara sahip olan yapı aynı zamanda Gevhernik Kalesi gibi turistik değeri yüksek bir yere de son derece yakındır. Öte yandan buraya geldikten sonra Opiza Manastırı da buraya yakın yerler arasında bulunuyor. İlçe merkezine sadece 17 kilometre uzaklıkta yer alan kilisenin mimari yapısında üçgen nişler dikkat çeker. Bunlar, içteki planın dışa yansımasına olanak sağlar. İki cephede de kabartma bitki motiflerine yer verilir. Düzgün kesme taşlarla inşa edilen olan Rabat Kilisesi ya da bir başka ifadeyle Yeni Rabat Kilisesi’nde nişlerini ilginç bir şekilde kubbe kasnağında kullanıldığı görülür. Buraya zaman zaman ‘Bulanık Manastırı’ olarak da ifade edilir. Manastırın hemen içinde gizli geçitlerle sayesinde Bulanık’ta yer alan büyük dereye ulaşılabilir. Ne yazık ki bu geçitlerin bazıları günümüzde kullanılamaz haldedir. Kilise zaten 16’ncı yüzyıl içinde terk edilir ve uzun süre bakımsız kalır. Bugün maalesef manastırın sadece kilise kısmı bulunur.

Rabat KilisesiRabat KilisesiRabat Kilisesi

Yorumlar

 • ardacetinkaya
  04.08.2022 08:11

  Ardunç ilçesine bağlı 17 kilometre mesafedeki rabat kilisesi geziniz sırasında en keyif alıcağınız yerlerden biri olabilme ihtimali yüksek.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler