Meydancık Taş Kemer Köprüsü

Meydancık Taş Kemer Köprüsü

Meydancık Taş Kemer Köprüsü

Meydancık Taş Kemer Köprüsü Artvin’in en önemli tarihi yapılarından biridir.

Yıllara meydan okumayı başaran Meydancık Taş Kemer Köprüsü’nün herhangi bir kitabesi yoktur. Bu nedenle kimin tarafından ve ne zaman yaptırıldığı hakkında kesin bir bilgi yoktur. Buna rağmen köprünün Orta Çağ döneminden kaldığı tahmin edilir. Günümüze büyük ölçüde korunarak ulaşmayı başaran Meydancık Taş Kemer Köprüsü. Bocanat Deresi’nin üzerinde olan köprü, tek gözlüdür. Diğer yandan yolları düz olan köprüler arasında gösterilir.

Köprünün gözü basık kemerlidir ve korkulukları bulunmaz. Bütünüyle kaba yontu taşı ile inşa edilmiştir. Sağlamlığını günümüzde de korumayı başaran köprü, şehre gelenlerin her daim gezi programına dahil olur. Meydancık Taş Kemer Köprüsü’nün popülerliğinin artırmasından sonra çevresinde yeni tesisler ve konaklama alanları oluşturulur. Aynı zamanda tarihi köprünün çevresindeki doğada bisiklet, rafting, trekking ve tırmanma gibi özel aktiviteleri deneyimleyebilirsiniz. Şehre dönmeden önce buranın yöresel lezzetlerini de sevdikleriniz için alabilirsiniz. Her bütçeye uygun bir program sunan bölge, Artvin’de turizmin yükselen değerleri arasında gösterilir.

Meydancık Taş Kemer Köprüsü ile komşu şehirlerden biri olan Rize’deki kemer köprü genelde birbirine karıştırılır. Rize’de yer alan tarihi kemer köprü geçtiğimiz sene yıkıldı ve bir nevi tarihi bir mekan yok olup gitti. Oysa Artvin’de yer alan Meydancık Taş Kemer Köprüsü, her ne kadar aradan geçen uzun yıllarda belli hasarlar görse de orijinalliğini büyük oranda korudu.

Karadeniz’in en özel şehirlerinden biri olan Artvin’e geldiğinizde Meydancık Taş Köprüsü’nü ziyaret etmek için uygun ulaşım opsiyonlarını değerlendirebilirsiniz. Köprü, adını bağlı olduğu köyden alır. Bu nedenle de burayı ziyaret etmek adına önce Şavşat ilçesine, ardından da minibüslerle Meydancık köyüne gelmeniz gerekir.

Meydancık Taş Kemer KöprüsüMeydancık Taş Kemer KöprüsüMeydancık Taş Kemer KöprüsüMeydancık Taş Kemer Köprüsü

Yorumlar

  GeziBilen

  Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

  GeziBilen Logo
  Google Play Badge
  AppStore Badge
  AppGallery Badge
  İletişim

  0 (212) 274 2121

  merhaba@gezibilen.com

  Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

  • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

   2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

  • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

   Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

  • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

   Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

  Diğer İçerikler