Atatürk Kültür Evi

Atatürk Kültür Evi

Atatürk Kültür Evi

Artvin’in en önemli turistik mekanlarından biri ve Türkiye tarihindeki rolü önemli ölçüde olan Atatürk Evi, aslında yüzlerce yıllık tarihe sahip bir yerdir. Artvin’de yer alan Atatürk Kültür Evi, 1799 yılında Bicanoğlu Yahya Ağa tarafından inşa edilir. Osmanlıca kayıtlarda burası o dönem bir bahçeli konak olarak geçer. Osmanlı mimarisinden tipik özellikler barındıran yapı, Orta Camii’nin yapımından hemen sonra gerçekleşir. Tarihi Cami ve Atatürk Kültür Evi, aynı muhitte yer alır. Duvar ve taş üstünde oymacılık sanatının inceliklerinin işlendiği teknik dikkat çeker. O dönem bu zanaatkarlar ‘Hakkak’ olarak anılırdı. Ocağın yan bölümlerinde Türk kültüründe önemli bir yere sahip olan servi motifleri bulunur. Dünden bugüne Türk kültürü mercek altına alındığında ağaç motiflerine ne kadar çok yer verildiği görülebilir. Servi motifine ocak taşlarında çeşmelerde ya da mezar taşlarında sıkça rastlanılır. Atatürk Kültür Evi’nin düzenlemesi ve restorasyonu yakın zaman önce tamamlanır. Burada aynı zamanda yöresel lezzetlerin tadına bakılacağı bir bölüm de yer alır. Şehir merkezine 2 kilometre uzaklıkta yer alan bu yapıya konumundan ötürü genellikle yaya ulaşımla gelinir. Atatürk Kültür Evi’nin üst katındaki odalardan biri, yapının kitabesini barındırır. Toplamda üç katlı bir yapı olan mekan, Sakıp Sabancı Sokağı’nda yer alır. Yapıldığı ilk zamanlarda birinci katı hayvanların barınma alanı ve ahır olarak kullanılan konak, restorasyon sonrasında ise uzunca süre boş bırakılır. Yapının ikinci katına ise ahşap bir kapı ile girilir. Giriş bölümünde ise bir hol bulunur. Yine ahşap malzemeden yapılan bir merdiven üst kata çıkmanızı sağlar ve sağ bölümdeki ilk oda mutfak, kapının karşı bölümünde ise bir ocak yer alır. Mutfağın karşısında ise yine ahşap malzemelerin dikkat çektiği bir ambar göze çarpar. Üçüncü katın ise her iki bölümü de açık olacak şekilde tasarlanmıştır.

Atatürk Kültür EviAtatürk Kültür EviAtatürk Kültür EviAtatürk Kültür Evi

Yorumlar

 • huseyinatess
  15.08.2022 06:10

  Samimi sıcak bir ortam manzara enfes böyle samimi sıcak bir ortamda güzel bir manzara da huzur veren bir ortamda yemek yiyorsanız Burası tam size göre yemekleri gayet lezzetli ortamı Şahane fiyatları uygun çalışanlar temizle çok dikkat ediyor gidecek olanlara Afiyet olsun…

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler