Termessos Antik Kenti - GeziBilen

Termessos Antik Kenti

Termessos Antik Kenti

Tüm ihtişamıyla ziyaretçilerini bekleyen Termessos Antik Kenti, Türkiye’nin en iyi korunmuş antik kentlerinden biridir. Pisidia Bölgesi’nin güneybatısındaki Milyas olarak bilinen kısımda yer alan Termessos Antik Kenti, Güllük (Solymos) Dağı’nın doruklarında yer alan vadide kuruludur. Anadolu’nun en eski medeniyetlerinden biri olan Luvi halkının soyundan gelen Solym’lerin oluşturduğu bu antik kent, sık bitkilerden oluşan bir ormanın içerisinde yer alır. Bir orman içerisinde yer alan ören yerleri arasında en iyi korunmuşların başında gelen bu antik kent ve çevresi aynı zamanda Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca milli park ilan edilmiştir. Termessos Antik Kenti, tarih sahnelerinde ilk olarak Büyük İskender döneminde görülür. Milattan önce 333’te kenti kuşatan ve almak isteyen Büyük İskender, karşılaştığı güçlü savunma nedeniyle geri çekilir. Kudretli savunmasıyla tüm Anadolu’ya nam salan Termessos daha sonra Ptolemylerce alınsa da milattan önce 189’da İsinda’yı zapt eder. Hemen ardından İsinda halkı Roma’ya şikayetlerini sunar. Bunun üzerine Roma Kuvvetler Komutanı Manlius Vulso tarafından Termessos halkı cezalandırılır. Tarihi kalıntılardan edinilen bilgiye göre Likya Birliği ile Termessos arasında bir savaş vardır. Milattan önce 36-25 arası Galatialı Amyntas tarafından Pisidya ile yönetilen kent, Roma İmparatorluk döneminde bile bağımsızlığını sürdürür. Bizans ve daha sonraki dönemleri hakkında bilgi bulunmayan antik kent, terk edilmesinin ardından başka bir halka ev sahipliği yapmamıştır. Kayalardan oluşan ve bu nedenle doğal afetlere dayanıklı olan kent, depremler haricinde tahribat almamıştır. Neredeyse ilk günkü ihtişamlı güzelliğini koruyan Termessos Antik Kenti, yüzlerce yıldır her gün kaşiflerini bekler.

Termessos Antik KentiTermessos Antik KentiTermessos Antik KentiTermessos Antik Kenti

Yorumlar

 • kargidanecee
  11.11.2022 06:41

  Termessos Antalya nın en güzel ve özgün antik şehirlerinden birisidir. Antalya'nın dışında , Düzlerçamı mevkiinde, Termessos millinparkının içerisinde yeralıyor.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota