Suna İnan Kıraç Kaleiçi Müzesi - GeziBilen

Suna İnan Kıraç Kaleiçi Müzesi

Suna İnan Kıraç Kaleiçi Müzesi

Türk kültürü odaklı eserlerin sergilenmesi odağında 1996’da Antalya’da açılan Suna İnan Kıraç Kaleiçi Müzesi, şehrin en çok öne çıkan noktalarından biridir. Kaleiçi bölgesinde, biri geleneksel Antalya evi ve diğeri Aya Yorgi Kilisesi olmak üzere iki tarihi binanın restore edilerek kültür turizmi amaçlı hizmet vermesini esas alan müze, geniş koleksiyonu ile de dikkat çeker. Koç Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Vehbi Koç'un kızı Suna Kıraç ile eşi, iş adamı İnan Kıraç tarafından açılan müzede Türk halk kültürüne dair çeşitli ögeler öğretici bir üslupla yer alır. İki katlı Antalya Evi, Türk kültürüne atıf amaçlı olarak gerçek boyutta insan figürlerinin bulunduğu çeşitli sahneler içerir. Genel itibarıyla eski Anadolu yaşantısı temayı oluşturur bu bölümde. Anıtsal özellikte bir kültürel varlık olan Aya Yorgi Kilisesi binasında ise çok sayıda Çanakkale seramiği sergilenir. Aydınlatmasıyla dikkat çeken ve modern bir anlayışla düzenlenen şık müze alanında görsel bir şölen eşliğindeki zaman içeride adeta su gibi akar. Sergilere de ev sahipliği yapan müze, Pazartesi günleri ve dini bayramların ilk günü hariç her gün 09:00-18:00 saatleri arasında oldukça mütevazi bir giriş ücreti ile deneyimlenebilir.

Suna İnan Kıraç Kaleiçi MüzesiSuna İnan Kıraç Kaleiçi MüzesiSuna İnan Kıraç Kaleiçi MüzesiSuna İnan Kıraç Kaleiçi Müzesi

Yorumlar

 • xbegummx
  07.10.2022 12:16

  Antalya’nın çok eski zamanlardaki yerel halkın günlük hayatlarından kesitlere yer verilmiş. Ben beğendim yalnız çok merak ettiğim sergi salonunda çalışma olduğu için görme şansımız olmadı maalesef.

 • aydinliramazzann
  15.03.2023 08:08

  1993 ile 1995 yılları arasında restore edilerek müzeye dönüştürülen iki katlı klasik bir Osmanlı konağında hizmet veren Suna ve İnan Kıraç Kaleiçi Müzesi, 19. yüzyıl Antalya yaşamını gözler önüne seriyor.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota