Side Antik Tiyatrosu - GeziBilen

Side Antik Tiyatrosu

Side Antik Tiyatrosu

Köklü tarihi geçmişiyle dünyaca ünlü Anadolu’nun güney sahillerinde, Antalya ilinin kültür turizmine dair değer taşıyan yapılardan biri olan Side Amfi Tiyatrosu, adını verdiği Side Mahallesi sınırları içerisinde yer alır. Tarihi bir bölge olan Side'nin merkezindeki yapı, Anadolu’da Roma tipi tiyatrolara dair tek örnek olarak gösterilir. Detayları incelendiğinde oturma sıralarından basamakların ortasındaki yola kadar bir eğim üzerinde olduğu, üst bölümünün de yine oluşturulan bir eğime göre konumlandırıldığı görülür. Söz konusu özelliği ile bölge coğrafyasında tek olan antik yapının süslemeleri ile dikkat çeken sahne binası üç katlı ve birinci katındaki taş kabartmalar halindeki Dionysos Frizi öne çıkar. Side Amfi Tiyatrosu, heykelleri ve çeşitli süslemeleri ile binlerce yıl sonra bile ihtişamlı bir yapı olarak günümüze kadar ulaşmıştır. Ayrıca oturma alanlarında gezmek, heykel ve süslemelerini yakından incelemek, antik tiyatroya yönelik kültürel gezinin olmazsa olmazlarındandır. Renkli etkinlikleriyle de tanınan Side Amfi Tiyatrosu'nda özellikle yaz döneminde caz konserleri, klasik müzik dinletileri ve daha pek çok farklı etkinlik düzenleniyor.

Side Antik TiyatrosuSide Antik TiyatrosuSide Antik TiyatrosuSide Antik Tiyatrosu

Yorumlar

 • gunessygz
  05.01.2023 11:25

  Side MÖ VII. yüzyılda Lidya krallığının egemenliğine girerek bir yerleşim merkezi olmuştur.

 • kargidanecee
  11.11.2022 06:35

  Tarihçilerin “Sidece” diye adlandırdıkları bu yerel dilde, kentin adı kutsal bir meyveden gelmekteydi

 • ezgicam
  24.08.2022 07:06

  Gezilip görülmesi gereken tarihi yerlerden biri. Restorasyon yapılıp bir çok dükkan, restoran ve hediyelik eşya mağazası açılmış tarihi dokuya zarar vermemek için cam zeminlerle kapatılmış bazı bölümler.

 • sudekilic
  19.08.2022 08:07

  Gündüzü ayrı gecesi ayrı güzel olan bu tarihi bölgeyi akşam geç saatlerde ziyaret ederseniz aydınlatmalarıyla ayrı bir atmosfer katıyor ayrıca küçük bir müze edasında

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota