Perge Antik Kenti - GeziBilen

Perge Antik Kenti

Perge Antik Kenti

Tunç Çağı’na uzanan bir yolculuk olacak bu anlatımımız… Burası Helenistik dönemin en güzel şehirleri arasında başı çekmiş Perge Antik Kenti. Likya ve Kilikya antik kentleri arasındaki konumuyla tarihler arası bir köprüyü andıran Perge Antik Kenti, Antik Çağ askeri mimarisinin en önemli örneklerindendir. Yapılan araştırmalarla Tunç Çağı’ndan anlaşılan bu antik kent, kurulduğu günden bugüne Anadolu’nun pek çok uygarlıklarına ev sahipliği yapar. Kentin caddesinde kuzey ve güneye doğru boylu boyunca uzanan su kanalları, yerleşik yaşamın en büyük ihtiyacı suyun kullanımı hakkında önemli bilgiler verir. Bahsi geçen bu kanallar şehrin dört farklı anıtsal çeşmesine ve oldukça büyük iki hamamına şekil kazandırırken, Perge’ye de ‘su kenti’ unvanını bırakır. UNESCO’nun Dünya Miras Listesi’ne geçmesi adına önerilen Perge Antik Kenti, kültürel mirası ile kaşiflerin kaçınılmaz uğrak noktaları arasında yer alır. Geç Klasik Dönem mimarisine sahip Perge Antik Kenti, özellikle Roma İmparatorluğu’ndan izler taşır. Binlerce yıllık tarihiyle deyim yerindeyse zamana meydan okuyan bu kent, tarih avcılarının da gezip görmeden dönmediği yegane yer olma özelliğini taşır. Likya ve Kilikya uygarlıklarının izlerini görmeye niyetli kaşifler, Likya Yolu üzerindeki Perge Antik Kenti’nde binlerce yıllık tarihe tanıklık etmek için yarışır. Anadolu’nun en eskilerinden Perge de tüm ziyaretçilerini Akdeniz’in sıcakkanlı misafirperverliği ile karşılar.

Perge Antik KentiPerge Antik KentiPerge Antik KentiPerge Antik Kenti

Yorumlar

 • silapamuk
  15.09.2022 07:55

  Buraya gittikten sonra antalya arkeoloji müzesine gidin gezideki yapboz tamamlasın. Büyük ve sütunlu caddesi ile meşhur pergeye gündüz gelin sıcakta dolaşmak gerçekten çok zor tarihi çeşmeye dikkatle bakın bütün heykelleri müzede göreceksiniz.

 • gunessygz
  05.01.2023 11:58

  Antalya’nın Aksu sınırları içerisinde kalan, gezilecek alanı oldukça fazla olan, çok iyi korunmuş ve iyi restore edilmiş bir antik kent.

 • ezgicam
  24.08.2022 07:40

  Geziceğiniz en büyük antik kentlerden biri içindeki yapılar ilk günkü gibi korunmuş onarılmış her yapının önünde yeterli bilgilendirmeler vardır.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota