Patara Plajı - GeziBilen

Patara Plajı

Patara Plajı

Özel Çevre Koruma Bölgesi içerisinde yer alan ve Antalya’nın Kaş ilçesi sınırları içerisinde bulunan Patara Plajı, 12 kilometreye ulaşan uzunluğu ile Türkiye’nin en uzun ikinci kumsalına sahip olma özelliğini taşır. Patara Plajı’nın genişliği 280 ile 1500 metre arasında değişir. Likya Birliği’nin altı önemli kentinden biri olan Patara Antik Kenti’nde yer alan bu plaj, mitolojiye göre Apollon’un oğlu Paturus ile su perisi Lykia’nın kurduğu Patara Antik Kenti’nin sahilidir. Tarih ve mitolojide bu denli önemli bir kültürel miras olmasının yanı sıra Antalya’nın da önde gelen turistik plajları arasında yerini alır Patara Plajı. Dünyaca ünlü Akdeniz kaplumbağaları caretta carettaların milyonlarca yıldır yumurtalarını bırakıp yavruladığı plaja bu nedenle saat 20:00’den sonra girmek yasaktır. Altın sarısı ve incecik kumları ile dikkat çeken plaj, sunduğu tarihi atmosferin dışında deniz, kum, güneş üçlüsünün tadını çıkarmak isteyenlere de keyifli anlar yaşatıyor. Antalya Kaş ilçesinin Gelemiş Köyü ile Muğla’nın Seydikemer ilçesi sınırları içerisinde bulunan Patara Plajı; Antalya merkeze 184 kilometre, Fethiye’ye 73 kilometre, Kaş’a 43 kilometre ve Kalkan’a da 17 kilometre uzaklıkta bulunur. En yakın havalimanlarının Muğla Dalaman Havalimanı ve Antalya Havalimanı olduğu Patara Plajı’na ulaşmak için Kaş, Kalkan veya Fethiye’den kalkan toplu taşıma araçlarını kullanılabilir. Müze kart sahiplerinin ücretsiz bir şekilde giriş yapabildiği Patara Plajı’nda Gelemiş Muhtarlığı’nın sağladığı şezlong, şemsiye ve kafeterya hizmetlerinden faydalanabilirsiniz. Yer yer 200-300 metre derinliğin olduğu plajın bir diğer dikkat çekici özelliği de Yeşilçam’ın meşhur kızgın çöl sahnelerine ev sahipliği yapmasıdır.

Patara PlajıPatara PlajıPatara Plajı

Yorumlar

 • dunyada1i
  02.09.2022 18:19

  Muhteşem bir plaj. Sığ Deniz,kum uzun plaj ve yüksek dalgalar . Özellikle Karadere tarafı çok güzel. Soğuk dere suyu deniz ile birleşiyor ,👍😉 biraz üstünde Likya kamping var işletmecileri çok iyi . Tavsiye ederim

 • caglaacetin
  26.07.2022 09:30

  Denizi sığ ve temiz, kumsalı upuzun. Şezlong kiralayabileceğiniz işletmeler var. Günbatımında daha da güzel oluyor

 • SVGPE2X6
  24.06.2023 23:26

  Güzelmişş yaa

 • gunessygz
  05.01.2023 12:03

  Türkiye'nin en güzel kum plajlarından muzekart ile ücretsiz giriş

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota