Mevlevihane Müzesi - GeziBilen

Mevlevihane Müzesi

Mevlevihane Müzesi

Nigar Hatun Türbesi, Zincirkıran Mehmet Bey Türbesi, Hamam ve Mevlevihane olmak üzere birçok yapıdan oluşan Mevlevihane Müzesi kompleksi; Antalya şehir merkezi, Kaleiçi bölgesi sınırları içerisinde konumlanır. Müzeye şehir merkezinden hareket eden toplu taşıma araçları ile ulaşım gayet kolaydır. Müze kompleksinin en dikkat çeken yapıları arasında gösterilen ve yüksek bir teras üzerine inşa edilen Antalya Mevlevihane’si, dikdörtgen bir forma sahiptir. İnşa tarihi kesin olarak bilinmese de geçmişinin Selçuklu dönemine kadar uzandığı düşünülen bu Mevlevihane, kaynaklara göre 16’ncı yüzyılın başlarından itibaren Osmanlı Mevlevihane’si olarak hizmet vermiş. Mevlevihane Müzesi’ndeki bir diğer önemli yapı olan ve Yivli Minare Camisi’nin çevresine inşa edilen Mevlevihane Hamamı’nın inşa tarihi de Selçuklu Sultanı I. Alaeddin Keykubat dönemine kadar uzanır. Alt seviyede bir kitabesi ve hemen arka kısmında bir de su deposu olan bu hamam 13’üncü yüzyılda ‘Saray Hamamı’ olarak hizmet veriyordu. Mevlevihane Müzesi kompleksi içerisinde olan Nigar Hatun Türbesi de 1450 ile 1503 yılları arasında yaşamış II. Beyazıd’in oğlu Şehzade Korkud’un annesi olan Nigar Hatun anısına yaptırılan bir türbedir. Devşirme mermer parçalarının hemen göze iliştiği bu tarihi türbe, altıgen plan üzerinde olmakla birlikte prizma gövdeye sahiptir. Kesme ve moloz taşlar ile inşa edilen Nigar Hatun Türbesi ve Mevlevihane’den sonra ziyaret edebileceğiniz Zincirkıran Mehmet Bey Türbesi’nin inşa tarihi ise 1377 senesine dayanır. Pazar ve Pazartesi günleri 08:30-17:30; diğer günlerde de 08:30-22:00 saatleri arasında ziyarete açık olan Mevlevihane Müzesi’nde dönem dönem gerçekleşen İslam Düşüncesi Dersleri, Mesnevi ve Divan okumaları, Sema Ayin-i Şerifi ve Tasavvuf Musikisi gibi ekinliklere de katılım gösterebilirsiniz.

Mevlevihane MüzesiMevlevihane MüzesiMevlevihane MüzesiMevlevihane Müzesi

Yorumlar

 • aydinliramazzann
  15.03.2023 11:02

  Manevi bir huzur ve huşu içinde dolaşabileceğiniz bir yer.

 • ezgicam
  24.08.2022 07:03

  Bir çok kez restorasyona uğradı Okadar güzel olmuşki içeriye girdiğiniz anda o döneme gidiyorsunuz. Çalan tasavvufi müzikle ferahlama hissettiriyor.

 • caglaacetin
  27.07.2022 08:09

  Mevlevilik hakkında detaylı bilgi sağlayan, Cumhuriyet meydanına yakın kültür turizimi için önemli noktalardan biri

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota