Likya Uygarlıkları Müzesi

Likya Uygarlıkları Müzesi

22.02.2021 00:18


Antalya’nın Demre ilçesine bağlı Çayağzı bölgesinde yer alan Likya Uygarlıkları Müzesi, Myra Antik Kenti’nin liman şehri olarak bilinen Andriake Örenyeri sınırları içerisinde bulunur. İnşa tarihi milattan sonra 129-130 yıllarına kadar uzanan Granarium (Horrea Hadriani-İmparatorluk Silosu) binasının onarılarak yapılan Likya Uygarlıklar Müzesi’nin binası, toplamda 2 bin 307 metrekare genişliğe sahiptir. Bilet gişelerinin hemen ardında yaklaşık sekiz dakikalık bir Likya Uygarlıkları tanıtım filmi ile karşılaşılır. Müze kart sahiplerinin ücretsiz bir şekilde ziyaret edebildiği Likya Uygarlıkları Müzesi kendi içerisinde toplamda sekiz ayrı bölümden oluşur. Tilos, Ksanthos, Patara, Myra, Arykanda, Antiphellos, Pınara ve Olympos adındaki sekiz ayrı salondan meydana gelen müzede Likya tarihi hakkında kapsamlı bilgi edinebileceğiniz gibi tüm Likya uygarlıklarının ekonomisi, coğrafyası, epigrafisi, sosyal yaşamı ve din kültürü ile ilgili eserler de vardır. Likya kentlerine ait eserleri bizzat görme fırsatı sunan müzenin de içerisinde bulunduğu Andriake Liman Kenti veya bugünkü adı ile ören yerinde kilise, sinagog, hamam, granarium (tahıl deposu), sarnıç, agora/plakoma ve ticaret gemisi örneklerini görme fırsatını kaçırmamalısınız. Andriake Örenyeri’nin güney yamacında kalan Likya Uygarlıkları Müzesi’nin dışında bulunan antik liman ve antik gemi örnekleri de buraya gelen meraklı ziyaretçilerin görmeden dönmediği yerlerdendir. Demre ilçe merkezinin yaklaşık beş kilometre güneybatısında konumlanan Likya Uygarlıkları Müzesi’ne hem toplu taşıma hem de özel araçlarla ulaşım mümkündür. İnteraktif sunumların, bilgilendirme panoları ve canlandırma öğelerinin olduğu Likya Uygarlıkları Müzesi’ni gezdikten sonra binanın ön tarafındaki Roma dönemine ait ticaret gemisi örneğini de mutlaka ziyaret etmelisiniz.
Likya Uygarlıkları MüzesiLikya Uygarlıkları MüzesiLikya Uygarlıkları MüzesiLikya Uygarlıkları Müzesi

Yorumlar

 • leylaxsevenn
  03.08.2022 08:42

  Kafeteryası, otoparkı ve alışveriş alanları mevcut müze kart geçerli. Açık alanlarıda olduğu için güneş gözlüğünüzü ve şapkanızı yanınızda bulundurun

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler