Karain Mağarası - GeziBilen

Karain Mağarası

Karain Mağarası

Yontma Taş Devri’ne tarihlenen ve bölge açısından önemli bir arkeolojik merkez olan Karain Mağarası, Antalya şehir merkezinin batısında Döşemealtı ilçesi, Yağca Köyü’nde yer alır. 1946’da ‘duayen’ olarak gösterilen Profesör Doktor İsmail Kılıç Kökten tarafından bulunan mağara, Toros Dağları’nın batı kısmında, Katran Dağı’nın Çadır Tepesi yamaçlarında konumlanmış durumdadır. Önündeki ovadan 150 metre yüksekte yer alan Karain Mağarası, deniz seviyesinden de 430 metre yukarıda bulunan çok katmanlı yerleşim izleri ile dikkat çeker. Bunun yanı sıra Yontma Taş Devri mağaraları genellikle tek bir dönemden izler taşırken Karain Mağarası, alt, orta ve üst Paleotik dönem (Taş Devri dönemi) olmak üzere üç katmanda arkeolojik kalıntılara ev sahipliği yapar. Bu veriler, tarihçilerin Avrupa ile Yakın Doğu arasındaki ilişkiler ile göç yollarının anlamlandırılmasına da katkı sağlamıştır. Tüm bu bilgiler haricinde belirtilmelidir ki Karain Mağarası, Anadolu’nun en eski insan kalıntılarının, aletler ve çeşitli sanatsal örneklerin keşfedildiği bir yer olmasının yanı sıra aktif su kaynakları açısından da zengin bir bölgede yer alır. Yılın her günü belli saatler arasında ücretli olarak gezilebilen bu mağaradan çıkarılan insan kalıntıları, kenar kazıyıcılar, deliciler, uçların yanı sıra Anadolu’daki ilk sanat yapıtı olarak öne çıkan hayvan kemiğinden yapılmış insan başı şekli gibi arkeolojik buluntular ise Karain Müzesi ve Antalya Müzesi’nde sergilenir.

Karain MağarasıKarain MağarasıKarain Mağarası

Yorumlar

 • gunessygz
  05.01.2023 11:34

  Tarihi çok eskilere dayanan mağara tarih sevenlerin ilgisini çekecektir

 • xbegummx
  07.10.2022 12:08

  470 basamak çıktıktan sonra insanlığın ilk yerleşim yerini görmek çok güzeldi.

 • irembozz
  01.07.2022 07:21

  Mağaraya çıkmak biraz yorucu ama değiyor içi çok serin ve yarasa ötüşleri duyabilirsiniz :)

 • aydinliramazzann
  15.03.2023 08:06

  Antalya merkeze yakın doğa harikalarından birisi. Antalya merkezden ya Döşemealtı ilçe merkezinin içinden ya da Antalya Korkuteli yolu üzerindeki Termessos kavşağından sağa saparak ulaşabilirsiniz.

 • ismailotkun
  10.10.2022 13:16

  Duvarlara yazı yazan insanların ilk insanlardan bile geride olması gerçeğiyle karsilasmak

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota