Evdir Han - GeziBilen

Evdir Han

Evdir Han

Antalya içinde yer alan Evdir Han’ın milattan önce 1219 senesinde inşa edildiği tahmin edilir. Dikdörtgen biçiminde bir tasarımı olan hanın duvarlarının tamamı kesme taştır. Evdir Han’ın üst taraftaki örtü kısmı moloz taşla, geri kalan tüm kısımları ise kesme taştan oluşur. Dört eyvanlı hanlar sınıfına dahil olan Evdir Han’ın iki köşesi tamamen yıkılmıştır. Ayrıca bordürlerin belli kısımları zarar görmüştür. Nişin her iki yan tarafında ufak bir mihrabiye yer alır. İç avlu bölümünde kalın kesme taşların kullanıldığı görülebilir. Bu noktada ayrıca sivri kemerli revakların varlığı dikkat çeker. Evdir Han’ın mermer kitabesi bugüne dek ulaşmış olsa da üç satırlık kısmı eksiktir. Bu eksikliklere rağmen Evdir Han’ın I. İzzeddin Keykavus tarafından yaptırıldığı tespit edilmiştir. Selçuklu kervansaraylarında mimari açıdan görülen pek çok karakteristik özelliğin bu yapıya dayandığı görülür. Hatta bu mimari tarzın Anadolu’da temsil edildiği ilk mekan olması bakımından han, özel bir yere sahiptir. Dört ana eyvan ve genel anlamda açık avlunun benimsenmesi bu tarzın temellerini oluşturur. Taç kapıdaki süslemeler ve mermer kullanımları hemen göze çarpar. Tümüyle bezemeli olan bu alanda farklı geometrik motifler tercih edilmiştir. Kemerin üstündeki şerit alanda düğüm motifleri ile bir araya gelen daireler ve baklava dilimleri bulunur. Mukarnaslarda da istiridye desenleri ön plana çıkar. Gerek planı gerekse de taç kapı süslemeleri ile fark yaratmayı başaran Evdir Han, ne yazık ki hak ettiği değeri görmemiş ve son yıllarda bir nebze bakımsız bırakılmıştır. Antalya şehir merkezi ile Evdir Han arasında 18 km’lik bir mesafe bulunur. Korkuteli üzerindeki Yeşilbayır köyü yakınlarında yer alan hana ulaşım noktasında farklı opsiyonlar söz konusudur. Evdir Han için herhangi bir ziyaret sınırlaması yoktur. Dolayısıyla haftanın yedi günü de bölgeye gelerek tarihi hanı ziyaret edebilirsiniz. Hana giriş, tamamen ücretsizdir.

Evdir Han Evdir Han Evdir Han Evdir Han

Yorumlar

 • aydinliramazzann
  15.03.2023 10:49

  Cok buyuk bir yer degil ama guzel.

 • xbegummx
  07.10.2022 11:22

  Han günümüze kadar iyi gelmiş.kapısı süslemeleriyle birlikte yerinde duruyor.dış duvarların çogu iyi.giriş ücreti olmayan bi yer.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota