Elmalı Müzesi - GeziBilen

Elmalı Müzesi

Elmalı Müzesi

Yer aldığı konum itibariyle bile pek çok tarihin aydınlatılmasında rol oynamış bir müzedir burası. Elmalı Müzesi, sergilediği eserler ve çevresinde gerçekleşen arkeolojik çalışmalarla tarihe ışık tutar. Elmalı Müzesi’nde, Neolitik dönemden günümüze değin pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış olan yerleşkede yapılan arkeolojik çalışmalardan çıkartılan eserler sergilenir. Bu yüzden de Türkiye’nin arkeolojik ve tarihi müzeleri arasında belki de en önemli yere sahiptir. Antalya’nın Gündoğan Mahallesi’nin İbrahim Elmalılı Caddesi üzerinde yer alan müze, Eski Hükümet Konağı’na kuruludur. Koleksiyonunda bulunan Elmalı definesi hem müzeye hem de müzenin bulunduğu caddeye ismini verir. Sergi salonlarının eklenmesi adına restorasyon çalışması geçirmiş Eski Hükümet Konağı, aslına sadık kalınarak yenilenmiştir. Burada bulunan sekizi ilk, üçü ise zemin katta 11 adet sergi salonu, geniş koleksiyonuyla birlikte ziyaretçilerini deyim yerindeyse bir zaman yolculuğuna çıkarır. Elmalı Müzesi, Antalya Müze Müdürlüğü’ne bağlı olarak 2011 yılında tamamlanmış ve ziyarete açılmıştır. Müze aynı zamanda açık hava galerisi olarak kullanılan bahçesi ve jeopolitik konumu itibariyle doğayla iç içe bir görünüme de sahiptir. Geç Kalkolitik Dönem eserlerinden Tunç Dönemi eserlerine kadar pek çok eserin bulunduğu müzede, milattan mnce 5’inci yüzyıla ait Elmalıların definesi de ziyaretçilere sergilenir.

Elmalı MüzesiElmalı MüzesiElmalı MüzesiElmalı Müzesi

Yorumlar

 • sudekilic
  19.08.2022 07:41

  Elmalı müzesi küçük görünsede eserler bakımından çok zengin bir müze gezilmeli apayrı bir güzellik..

 • silapamuk
  15.09.2022 08:06

  Bu müze gerek eser sergileme sistemi gerekse bilgilendirme panoları yazıları gereği kesinlikle gezilmesi gereken bir yer. Anadolu da bulunan birçok müzeden daha iyi durumda. Ayrıca giriş ücretsizdir.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota