Aziz Nikolas (Noel Baba) Müzesi - GeziBilen

Aziz Nikolas (Noel Baba) Müzesi

Aziz Nikolas (Noel Baba) Müzesi

Neredeyse tüm dünya tarafından bilinen ve sevilen Aziz Nikolaos (Noel Baba) Müzesi’ni anlatırken doğru bildiğimiz yanlışları öğreneceğiz şimdi. Kızağı geyikler tarafından çekilen, karlarla kaplı bir yerde hayatını sürdürdüğüne inanılan Aziz Nikolaos (Noel Baba), aslında hiç kar görmeyen Akdeniz kıyılarında yaşar. Milattan sonra 3’üncü yüzyılın ikinci yarısında doğan Nikolaos, Antalya’nın Patara bölgesinde doğar ve Myra Antik Kenti’nde (Demre) piskoposluk yapar. Başta Rusya olmak üzere pek çok ülkenin en bilindik azizi olan Nikolaos, zaman içerisinde İngiliz ve Hollanda dillerinde Santa Klaus olarak anılmaya başlar. Ününün neredeyse tüm Avrupa ülkelerine yayıldığı yıllarda Amerika da azizi kabullenir ve New York’un koruyucu azizi ilan eder. İnanç ile popülerliğin birleştirilesiyle yarı efsanevi yarı dini bir figür yaratılır Hristiyanlıkta ve Noel Baba ile Aziz Nikolaos birleştirilir. Aziz Nikolaos (Noel Baba) Müzesi aslında eski bir kilisedir. Bizans sanat tarihinin en önemli eserlerinden olan yapı, Orta Bizans Dönemi mimarisinin de en seçkin örneğidir. Azizin ölümünün ardından Myra halkı onun ruhunu onurlandırmak ister. Bunun için de önce Aziz Nikolaos heykeli dikilir şehrin göbeğine, daha sonra da onun adına bir bazilika inşa edilir. 8’inci yüzyıldaki deprem ve su baskınlarının ardından büyük zarar gören bu bazilika, 9’uncu yüzyılda kubbeli bir kilise olarak yeniden inşa edilir. İmparator IX. Konstantin ile eşi Zoe 11’inci yüzyılda kubbeli kiliseye yeni yapılar ekletir. Bu nedenle müzenin taban mozaikleri ve fresklerinin pek çoğu IX. Konstantin dönemine aittir. Aziz Nikolaos Kilisesi, 19’uncu yüzyılda Rus Çarı I. Nikolay tarafından yaptırılan onarım çalışmasıyla da ünlüdür. I. Nikolay döneminde yapılan omurgalı orta kubbesi ve çan kulesiyle yapıldığı ilk dönem mimarisinden uzaklaşan kilise, günümüzde çeşitli dönemlerde inşa edilmiş bir kompleks gibidir. Yalnızca pazartesileri ve dini bayramların ilk günleri öğlene kadar kapalı olan Aziz Nikolaos (Noel Baba) Müzesi, Akdeniz kaşiflerinin uğrak noktalarındandır.

Aziz Nikolas (Noel Baba) MüzesiAziz Nikolas (Noel Baba) MüzesiAziz Nikolas (Noel Baba) MüzesiAziz Nikolas (Noel Baba) Müzesi

Yorumlar

 • yasinxerylmz
  25.07.2022 08:22

  müze kart ile girilebiliyor mu?

 • aydinliramazzann
  15.03.2023 10:39

  Tarihi yerleri çok severim. Yabancıların dini yerlerine verdikleri deger hayrete düşürdü beni. Girerken bayanların başlarını kapatmaları hepsinin dua etmeleri bu yere saygıları hayranlıkla izledim.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota