Aspendos Antik Tiyatrosu

Aspendos Antik Tiyatrosu

22.02.2021 00:18


Türkiye, binlerce yıllık Anadolu coğrafyasının tarihi mirasıyla iç içe bir ülkedir. İzmir'den Hatay'a, Trabzon'dan Edirne'ye her köşesinde medeniyetlerin izlerine sahne olan bu topraklarda Antalya’nın Serik ilçesinde konumlanan Aspendos Tiyatrosu ise en değerli tarihsel kalıntılar arasındadır. Roma Dönemi’nden günümüze kalan bu yapı, yalnızca Türkiye’nin tarihi zenginliğini anlatan bir kanıt niteliğinde olmakla kalmaz; yıl içerisinde sayısız yerli ve yabancı turistin de ülke sınırları içerisinde en çok ziyaret ettiği yapılardan biri olarak öne çıkar. Milattan sonra 2’nci yüzyılda yapılan Antik Roma Tiyatrosu, büyüklüğü ile dikkat çeker. Yapısal detayları ile Roma izlerini tüm ihtişamıyla günümüze taşırken dünyadaki en iyi korunmuş 10 Roma dönemi tiyatrosu arasında gösterilir. Bu mekan, ziyaretçilerine unutulmaz bir sanat aşkının izlerini anlatırken bir yandan da fotoğraf meraklısı olanlarının neredeyse tüm mekan ve ışık ihtiyaçlarını karşılayan bir mabet niteliğindedir. Mermerle kaplı oturma yerlerine sahip olduğu için günümüze çok iyi şekilde ulaşan yapı, sağlamlığıyla da dikkat çeker. Sahnesi çok katlı olarak yapılan Aspendos Tiyatrosu’nda sanatçılar çok sayıda kapıyı aynı anda kullanabiliyorlardı. Bunun dışında taş zeminli olan tiyatro, yarım daire şeklindedir. Akustik özellikleri ile günümüzde dahi yoğun şekilde işlev sunan bu tarihi yapı ortalama 20 bin kişilik bir kapasiteye sahiptir. Oldukça turistik bir mekan halini alan Aspendos Tiyatrosu’nun etrafı da halen yaşayan işlek bir köyden oluşur. Ziyaretçilerin her ihtiyacına uygun ürünlerin satıldığı pek çok alışveriş noktasının bulunduğu bu köyde özellikle hatıra ve hediyelik eşya dükkanları dikkat çeker. Ayrıca tiyatro içerisinde yaz aylarında elinizde kılıçla, gladyatör kostümü giymiş animatörlerle eğlenceli fotoğraf çektirebileceğinizi unutmamanızı belirtmek isteriz.
Aspendos Antik TiyatrosuAspendos Antik TiyatrosuAspendos Antik Tiyatrosu

Yorumlar

 • xbegummx
  07.10.2022 13:18

  Arabanızı parkettiginiz ilk an bu dev tiyatro sizi devasa kapısıyla karşılıyor olacak içerisi için anlatmak yetmez gidin görün ama mutlaka görün. Restore edilmiş yerler kötü duruyor. Dans gösterileri mevcut onun için girişte bilet alabilirsiniz haftanın belli saatlerinde yapılıyor

 • Mahmut Koca
  15.08.2021 10:23

  Adres yanlış. Sarıabalı değil Belkıs mahallesi olacak.

 • GeziBilen Destek
  16.08.2021 10:27

  Mahmut bey geri dönüşünüz için çok teşekkür ederiz. Gerekli güncelleme yapıldı.✅

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler