Antalya Saat Kulesi

Antalya Saat Kulesi

22.02.2021 00:18


Tarih sahnesinde 1900’lerin başı, Anadolu’da saat kulesi inşası alanında ilginç bir atılıma işaret eder. II. Abdülhamit 25’inci tahta çıkış yıldönümünde, ferman ile çok sayıda saat kulesi yapılmasını ister, ardından da kulelerin yapımı için başlatılan inşaatlar oldukça hummalı bir çalışmayla hız kazanır. Yapıldıkları tarihte de, bugün de Antalya’da şehri tanımlayan sembol yapılardan biri olan saat kulesinin çıkış noktası da bu şekilde oluşur. Böylelikle Antalya Saat Kulesi, 1921 yılında tamamlanarak hizmet vermeye başlar. Antalya’nın Cumhuriyet Caddesi üzerindeki Kalekapısı’nda konumlanan Antalya Saat Kulesi, geçirdiği onarım ve restorasyon çalışmaları neticesinde bugün ilk halinden farklı bir görünüme sahiptir. 2’nci yüzyıl Roma surlarının bir parçası olarak beşgen bir burç üzerinde kare planlı olarak inşa edilen kulenin tepesindeki kubbe, 1930’da kaldırılarak yerine kale burcu şekli yapılarak bugünkü halini almıştır. Kulenin kare planıyla birlikte yükselen dört tarafında birer saat yer alır. Modeli ve markası bilinmemekle beraber kuleye yerleştirilen ilk saatlerin yerine daha sonra elektronik saat ve kadranlar takılmıştır. İlk saatlerin çanı ise günümüze kadar ulaşmış durumdadır. Tepesinde Türk bayrağı dalgalanan yüz yıllık saat kulesi, son derece işlek bir bölgededir. Gerek fotoğraf meraklılarının gerekse bölgeyi ziyarete gelenlerin yoğun ilgi gösterdiği saat kulesinin yakınında tarihi yapılar ve çeşitli dinlenme alanları da mevcuttur.
Antalya Saat KulesiAntalya Saat KulesiAntalya Saat Kulesi

Yorumlar

 • silapamuk
  15.09.2022 08:04

  Kapalı yolun Kaleiçi’yle buluştuğu noktada sizi bu saat kulesi karşılayacak. Antalya’nın tam da göbeğinde yer alıyor. Kısa ya da uzun Antalya gezinizde/tatilinizde gezmeniz gereken merkezi noktalardan.

 • Y5XDz5b5
  19.09.2022 00:02

  Bayadır tadilatta burayı umarak oraya giderseniz hayal kırıklığına uğrarsınız ama devamındaki kale içi ve yat limanı görülmeye değer başka güzellikler.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler