Antalya Müzesi

Antalya Müzesi

Antalya Müzesi

Binlerce yıllık geçmişiyle bir kültür hazinesi olan Antalya’daki ilk müzenin kuruluş tarihi 1922. Alaaddiin Camii’nde kurulan müzede şehir ve çevresinden derlenen eserler depolandı. 1934’te Yivli Minare ve Külliyesi’ne taşınan eserler, 1937’de ziyarete açıldı. Perge ve Side’deki arkeolojik buluntularla zenginleşen koleksiyon, 1972’de günümüzdeki binasında görülmeye başlandı. Son olarak 1985’te mevcut lokasyonu değişmeden bir dizi eserlerle daha da zenginleştirildi. Günümüzde birçok teşhir salonu, çocuk bölümü, açık hava galerileri ile bölümlere ayrılmış durumdaki Antalya Müzesi’nde ziyaretçiler, kronolojik bir sıra ve konulardaki binlerce eseri yakından inceleyebilir, tarih yolculuğuna çıkabilirler. Müzedeki salonlar şu şekilde: Tabiat Tarihi ve Prehistorya, Küçük Eserler, Tanrılar Salonu, Küçük Eserler Salonu-2, İmparatorlar, Mezar Kültürleri, Mozaik ve İkona Salonları, Sikke, Etnografya Salonları ve son olarak Çocuk Bölümü. Söz konusu salonlarda çeşitli zamanlara ait fosiller, Karain Mağarası’nda bulunan aletler, seramik sanatına dair geçmişi milattan önce 12’nci yüzyıla kadar uzanan örnekler, milattan önce 2’nci yüzyıla ait tanrı heykelleri, heykelcikler, kaplar, vazolar incelenebilir. Ayrıca Perge kazılarından çıkarılan portre heykeller, iki adet lahit, Seleukeia kazısında bulunan Filozoflar Mozaiği, milattan önce 6’ncı yüzyıldan günümüze uzanan sikkeler, bölgede çıkarılan bazı altın ve gümüş defineler de görülebilir. Etnografya Salonu’nda ise Selçuklu ve Osmanlı çinilerinden dini eserlere, halılardan ziynet eşyalarına kültürel geçmişe ışık tutan geniş bir koleksiyon bulunur. Antalya’nın kalbinde kurulan müze; Muratpaşa ilçesinde 30 bin metrekareyi aşkın bir alana kuruludur.

Antalya MüzesiAntalya MüzesiAntalya Müzesi

Yorumlar

 • aydinliramazzann
  15.03.2023 10:27

  Antalya’da Yer Alan Türkiye’nin En Büyük Müzelerinden Biridir. 1919’da Antalya’nın İtalyanlar Tarafından İşgali Sırasında İşgal Kuvvetleri İle Birlikte Gelen Arkeologlar, Yöreyi Gezerek Buldukları Eserleri Toplayıp İtalyan Konsolosluğu’na Taşımaya Başladılar.

 • beyzakorkmazzx
  08.08.2022 14:32

  Bir müze için dışardan küçük olduğunu düşündük ancak içerisinde çok kıymetli eserlerin, eski madeni paraların ve baş döndürücü heykellerin bulunduğunu gördük, tavsiye ederimm

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler