Antaliiskaya Fortress - GeziBilen

Antaliiskaya Fortress

Antaliiskaya Fortress

Binlerce yıl önce kurulan tarihi Antalya kenti, stratejik konumu ve işlek bir ticaret noktası olma sebebi ile her zaman önem taşıdığı için şehrin korunmasına yönelik çeşitli surlar ve tahkim noktaları inşa edilmiştir. Bu kapsamda Antik Roma Dönemi’nde, binlerce yıl önce şehrin güvenliğini sağlamak amacıyla yapılmış Antaliiskaya Fortress, günümüze kadar ulaşmayı başaran tarihi bir kale olarak şehrin en eski mimari yapılarından biri olarak karşımıza çıkar. Milattan sonra 395’te başlayan Bizans İmparatorluğu hakimiyeti, 7’nci yüzyıl Arap akınları ve fethinin ardından tekrar Bizans’ın eline geçmiştir. Şehir, devamındaki yüzyıllarda Osmanlı İmparatorluğu bünyesinde kalarak günümüze gelmiştir. Bunun dışında kalenin ilk inşasının Helenistik dönem kalıntıları üzerine yapıldığı bilinir. Antaliiskaya Fortress, sayısız kez onarım görmesi ve önemini her zaman korumasıyla birlikte yüzyıllara meydan okuduğu için tarihe tanıklık eder niteliktedir. Kulelerle çevrili kalenin taş blokları ve kalınlığı, yapının son derece güçlü olduğunun göstergesidir. Antaliiskaya Fortress’in günümüze ulaşan kısımları arasında bazı burçlar, Hıdırlık Kulesi, mükemmel bir şekilde korunmuş Hadrian Kapısı ve Osmanlı zamanında yeni bir işlev kazandırılan Saat Kulesi başta olmak üzere pek çok noktası ihtişamını korumaktadır.

Antaliiskaya FortressAntaliiskaya FortressAntaliiskaya Fortress

Yorumlar

 • kargidanecee
  11.11.2022 06:40

  Turizm şehri Antalya işte deniz kum güneş doğa tarih tarım şehri işte. Akşam üzeri daha güzel oluyor gündüz yoğun nem oluyor.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota