Türkpusat Geleneksel Savaş Pusatları Müzesi

Türkpusat Geleneksel Savaş Pusatları Müzesi

Türkpusat Geleneksel Savaş Pusatları Müzesi

Türkpusat Geleneksel Savaş Pusatları Müzesi, geleneksel pusatların tanıtılması amacıyla Ankara’da kurulur. Müze içinde okçuluk başta olmak kaydıyla savaş sanatına dair pek çok inceliğe tanıklık etme şansı bulabilirsiniz. Gerek teknik gerekse de teorik açıdan pusatlara dair özel bir ilginiz varsa müzeyi hiç düşünmeden ziyaret edebilirsiniz. Tema olarak savaş ya da spor tarihinden yansımalar sunan Türkpusat Geleneksel Savaş Pusatları Müzesi, oldukça özel bir koleksiyona sahiptir. Tarihe şahitlik ederken tüm başarıları içinizde hissedebileceğiniz müze, farklı dönemlere göre kronolojik sıralamalar oluşturur. Müze içinde nitelikli bir anlatım tarzı benimsenir ve aktarılır. Türkpusat Geleneksel Savaş Pusatları Müzesi içinde özellikle de geleneksel pusatlar apayrı bir öneme sahiptir. Müzenin temel misyonuna uygun olarak sene boyunca başta okullar olmak üzere pek çok topluluk burada kolektif olarak kabul edilir. Bu organizasyonlar genelde rehberli gezi eşliğinde yürütülür. Müze aynı zamanda temel düzeyde de olsa okçuluk eğitimi verir. Müzeyi ziyaret edenler uygun zamanlardaki bazı atölyelere dahil olabilir. Türkpusat Geleneksel Savaş Pusatları Müzesi saat 09:00 ve 18:00 arasında ziyaret edilebilir. Pazartesi dışında her gün burayı sorunsuz şekilde ziyaret edebilirsiniz. Türkpusat Geleneksel Savaş Pusatları Müzesi’nde pek çok kılıç, balta, yay ve ok türü ile karşılaşmanız mümkündür. Özellikle Türk devletlerinin savaşlarda kullandığı bazı materyaller müthiş bir ilgi uyandırır. Ankara’nın Altındağ ilçesindeki Kale Mahallesi’nde konumlanan müzede diğer yandan silahların, ok ve yayların nasıl yapıldığını da detaylı olarak öğrenebilirsiniz. Eğitim yönü baskın bir müze olan Türkpusat Geleneksel Savaş Pusatları Müzesi, savaş tarihine adeta ayna tutar. Burada yer alan koleksiyonlar için toplamda sekiz senelik bir çalışma yürütülür. Müzede sadece 500 ayrı ok ucu sergilenir. Toplam envanterin ise 2 bin 300 civarında olduğu aktarılır. Bu özel müzenin sahibi günümüzde Muhiddin Uyanık’tır.

Türkpusat Geleneksel Savaş Pusatları MüzesiTürkpusat Geleneksel Savaş Pusatları MüzesiTürkpusat Geleneksel Savaş Pusatları MüzesiTürkpusat Geleneksel Savaş Pusatları Müzesi

Yorumlar

 • omrkazncc
  05.01.2023 06:38

  Müze küçük ama görülmeye değer. Öğrenci 20₺ tam 25₺

 • cemmelih
  27.10.2022 07:56

  Savaş müzesinin nasıl olması gerektiğini gösteren güzel bir örnek. Başarılı bir sunum eşliğinde, küçük olmasına rağmen oldukça faydalı ve etkileyici.

 • salihhkocakk
  18.07.2022 09:32

  Tarihimiz için derin ve detaylı bilgiye sahip, interaktif olmasıyla ve pusatlara dokunabilme olanağı ile diğer müzelerden ayrılan bir müze. Ziyaret edilmesi gereken nadir müzelerden biri

 • farukkorkmaz
  08.03.2023 07:49

  Geleneksel Türk silahları ile ilgili bir müze.

 • guvenylmz
  21.12.2022 06:35

  Güzel ve küçük bir müze. Okçuluk ve savaş üzerine iyi anlatan bir müze.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler