Türkiye Barolar Birliği Hukuk Müzesi

Türkiye Barolar Birliği Hukuk Müzesi

Türkiye Barolar Birliği Hukuk Müzesi

Ankara’ya geldiğinizde, müzelerle dolu bir şehrin sizi karşılayacağından emin olabilirsiniz. Müzeler arasında dolaşabileceğiniz harika bir kültür gezisi oluşturabilirsiniz. Bu müzelerde kendine mutlak suretle yer bulması gereken müzelerden bir tanesi de Türkiye Barolar Birliği Hukuk Müzesi’dir. Oldukça ilginç bir konsepte sahip olan Türkiye Barolar Birliği Hukuk Müzesi, 5 Nisan 2012 tarihinde, yani Avukatlar Haftası kapsamında hizmete açılır. Şehrin en yeni müzeleri arasında kabul gören Türkiye Barolar Birliği Hukuk Müzesi, bu temayla açılan ilk ve tek müzedir. Hukuk alanında yaşanan gelişmeler görsel anlamda müzedeki koleksiyonlara yansıtılır. Bu koleksiyonlar sayesinde hukuk alanının düşünce ve medeniyet tarihine nasıl bir katkı sunduğu net şekilde görülür. Müze zaten bu vurguyu ön plana çıkarma amacı taşır. Türkiye Barolar Birliği Hukuk Müzesi’nde hukukçulara ait kıyafetler, çeşitli dönemlere ait belgeler, resimler, diploma örnekleri ve heykeller bulunur. Aynı zamanda yine müzede Osmanlıca yazılan hukuk kitapları ile karşılaşmanız da mümkündür. Türkiye Barolar Birliği Hukuk Müzesi, toplamda 421 adet envantere sahiptir. Sene boyunca müze içinde çeşitli eğitimler ve atölyeler düzenlenir. Hukukun sanatla bir araya getirilmesi müzenin temel gayelerinden birisidir. Bu nedenle de hem çocuklara hem de yetişkinlere yönelik olarak bazı atölye çalışmaları organize edilir. Sadece hukukçuların değil aynı zamanda hukuk öğrencilerinin mutlak suretle görmesi gereken Türkiye Barolar Birliği Hukuk Müzesi’nin kuruluş aşamasında Avukat Argun Bozkurt’un çok önemli katkıları olur. Türkiye Barolar Birliği Hukuk Müzesi hafta sonu ve resmi tatiller dışında 09.00-18.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir. Bu özel müzeyi ücretsiz bir şekilde gezebilir, müze kapsamındaki atölye ve eğitimlere dahil olabilirsiniz. Balgat semtine doğru yol alan tüm toplu taşıma araçları, müzeye ulaşımınızı sağlayacaktır.

Türkiye Barolar Birliği Hukuk MüzesiTürkiye Barolar Birliği Hukuk MüzesiTürkiye Barolar Birliği Hukuk MüzesiTürkiye Barolar Birliği Hukuk Müzesi

Yorumlar

 • farukkorkmaz
  08.03.2023 07:46

  Çok güzel bir yer, görevli gayet ilgiliydi. Çok memnun kaldım.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler