Tunalı Hilmi Caddesi

Tunalı Hilmi Caddesi

Tunalı Hilmi Caddesi

Ankara halkının en çok sevdiği caddelerden bir tanesi de Tunalı Hilmi Caddesi’dir. Kitaplara, şiir ve filmlere konu olan bu özel cadde, şehrin adeta sembolü olmayı başarır. Genç yaşlı herkesin çok sevdiği Tunalı Hilmi Caddesi, Çankaya ilçesinde bulunur. Kavaklıdere semtinde yer alan Tunalı Hilmi Caddesi’nin çevresinde çok sayıda kafe ve restoran yer alır. Caddeye adı verilen Tunalı Hilmi, Türkiye’nin en kıymetli siyasetçilerinden birisi olarak kabul edilir. 1928’de yaşamını yitiren Tunalı Hilmi, tüm mal varlığını devlete bırakır ve kendisinin yaptığı bu önemli jesti karşılıksız bırakmak istemeyen devlet erkanı Ankara’nın en önemli caddelerinden birine onun ismini verir. Tunalı Hilmi Caddesi tarihsel süreç içinde pek çok defa değişikliğe uğrar. Son dönemlerde yapılan değişikliklerle beraber caddenin adeta çehresi değişir ve çok daha cazip bir hale gelir. Ankara’ya şehir dışından gelenlerin dahi öncelikli olarak görmek istediği yerlerden biri olan cadde, müthiş insan manzaraları sunar. Gecenin en geç saatlerine dek burada geniş kalabalıklarla karşılaşmak olasıdır. Cadde yapı itibariyle Bağdat Caddesi ve Kordon ile kıyaslanır.

Şehrin adeta gözbebeği olan Tunalı Hilmi Caddesi, Esat Caddesi’nden başlar ve Kuğulu Park’ta son bulur. Geçmiş dönemlerde ara ara otomobil trafiğine kapatılır. Kültürel ve sosyal açıdan şehrin odak noktalarından biri olan Tunalı Hilmi Caddesi, bilhassa hafta sonları kalabalık açısından çok başka bir seviyeye çıkar. Alışveriş yapmak ya da eğlenmek adına cadde ve çevresi rahatlıkla tercih edilebilir. Tüm bu keşif esnasında cadde üzerindeki kafelerde mola verebilir, bu tarihi caddede bulunmanın tadını çıkarabilirsiniz. Buranın Kuğulu Park gibi cazip bir mekana yakın olması da apayrı bir avantaj sunar. Kuğulu Park’ın içinde de Tunalı Hilmi’ye ait bir heykelle karşılaşabilirsiniz.

Tunalı Hilmi CaddesiTunalı Hilmi CaddesiTunalı Hilmi CaddesiTunalı Hilmi Caddesi

Yorumlar

 • muratball
  08.09.2023 09:36

  Kalben-Yara dinlerken Kuğulu' da buldum kendimi :)

 • patr10
  02.10.2022 13:09

  Esat Caddesi'nden başlar yanlış bir bilgi olmuş..

 • ahmetyaylacii
  07.07.2022 06:51

  Kugulu parkı,sevimli pasajlarıyla her tür insanın olduğu ama park sıkıntısının çok yaşandığı semtlerin başında geliyor.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler