Rahmi M. Koç Müzesi

Rahmi M. Koç Müzesi

Rahmi M. Koç Müzesi

Türkiye’nin en tanınmış sanayici ve iş adamlarından biri olan Koç Holding Yönetim Kurulu Onursal Başkanı Rahmi Mustafa Koç’un adını taşıyan müze, Ankara’nın Altındağ ilçesinde bulunur. Ankara Kalesi’nin karşısındaki Çengel Han adıyla bilinen ve 1552 yılında yapılan tarihi kervansarayın iç kısmı ve avlusunda sergilenen eserleri ile tanınan Rahmi M. Koç Müzesi, restorasyonunun tamamlandığı 2005 yılından itibaren Türkiye’nin dört bir yanından gelen ziyaretçilerini ağırlar. Rahmi Koç Müzecilik ve Kültür Vakfı tarafından hizmete açılan sanayi alanındaki ikinci müze olma özelliği taşıyan Rahmi M. Koç Müzesi’nde, ağırlıklı olarak 1800’lü yılların ikinci yarısından 1900’lü yılların sonlarına kadar kullanılan endüstriyel obje ve araçlar sergilenir. Deniz, kara ve hava ulaşımının geçmişine dair ilgi çekici örneklerin yer aldığı ‘endüstriyel mirasın aynası’ konseptiyle müzede ilk daktilo, ilk televizyon gibi birçok ‘ilk de’ bulunur. Her yaştan ziyaretçinin ilgisini çekebilecek eserleri ile renkli bir atmosfer sunan müzede Rahmi M. Koç’un 1901’de Ankara’da doğan babası, Koç Holding’in kurucusu Vehbi Koç’un dükkânı ve taşıtlar arasında çok özel bir yere sahip olan, Minneapolis Moline Türk tarafından üretilmiş UTSD traktör modeli de mutlaka görülmesi gerekenler arasındadır.

Rahmi M. Koç MüzesiRahmi M. Koç MüzesiRahmi M. Koç MüzesiRahmi M. Koç Müzesi

Yorumlar

 • salihhkocakk
  16.08.2022 08:06

  Klasik arabalarıyla dikkat çeken, Ankara'nın kültür ve tarih açısından önemli müzelerinden biri

 • ezgicam
  26.09.2022 08:02

  Çok beğendim. Bir medeniyet ve şehir müzesi olarak harika. Öğretici bir deneyim oldu. Müze Koç Ailesi tarafindan bir han restore edilerek kurulmuş. Bir benzeri de İstanbul da var. Müzenin bulunduğu yer bir çok turisti ağırlıyor.

 • aleynaayenerr
  08.08.2022 15:10

  Keyifli vakit geçirdiğimiz. Klasik arabaların, eski silahların, sağlık ürünleri gibi çok çeşidin olduğu medeniyet ve tarih müzesi

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler