Nallıhan Kuş Cenneti

Nallıhan Kuş Cenneti

Nallıhan Kuş Cenneti

İpek Yolu üzerinde yer alması ile dikkat çeken Nallıhan Kuş Cenneti, Ankara’nın en göz alıcı tabiat güzelliklerinden biri durumundadır. Ankara’ya geldiğiniz zaman fırsat bulursanız bu cennet diyarı gezi duraklarınıza dahil etmeyi unutmayın. Ankara’da Nallıhan isimli ilçenin sınırları içinde konumlanan Nallıhan Kuş Cenneti, 1994 senesinde Milli Park statüsüne alınır. Burası yaklaşık olarak 170 civarında kuş türüne ev sahipliği yapar. Özellikle kuş göç dönemleri burası tam anlamıyla bir görsel şölene dönüşür. Zaten bölgeye gelen yerli ve yabancı ziyaretçiler göç dönemlerini takip eder. Bazı kuş türleri burayı dinlenmek, bazıları ise üremek ya da beslenmek adına kullanır. Buraya geldiğiniz zaman yaşamınızda ilk kez tanıklık edeceğiniz bazı kuş türleri ile karşılaşma olasılığınız oldukça güçlüdür. Çünkü soyları tükenme noktasına ulaşan bazı türlerin, burayı mesken tuttuğu görülür. Kara leylek bu türlere örnek olarak gösterilebilir. Bu ilginç tür ile Nallıhan Kuş Cenneti dışında karşılaşma olasılığı çok cılızdır. Nallıhan Kuş Cenneti içinde yer alan kuş türlerinin hemen hemen yarısını ötücü kuşlar oluşturur. Diğer yandan göl içinde yaz ördeği, akbaba, balık kartalı gibi türler bulunur. Boğazlar üzerinden misafir olan çok sayıda kuş, çoğu zaman bahar dönemlerini bekler. Etkileyici bir görünüme sahip olan gölde farklı renklerin uyum içinde yer aldığı görülür. Nallıhan Kuş Cenneti, 1959 senesinde hizmete açılır. Sarıyer Barajı’na da son derece yakın bir bölgede konuşlanır. Davutoğlan köyünün ev sahipliği yaptığı Nallıhan Kuş Cenneti, ilçe merkezine 29 kilometre uzaklıktadır. Buranın çevresinde avcılık çok uzun zamandan bu yana yasaktır. İnsan faaliyetleri olabildiğince azaltılır ve kuş türleri bu sayede önemli ölçüde korunabilmiştir.

Nallıhan Kuş CennetiNallıhan Kuş CennetiNallıhan Kuş CennetiNallıhan Kuş Cenneti

Yorumlar

 • cannalii
  13.02.2023 07:16

  Çok güzel fotoğraflar çekileceğiniz bir yer olmuş.

 • farukkorkmaz
  08.03.2023 07:10

  Doğa harikası bir yer genellikle kuşların göç zamanında bir çok kuş türüne sahiplik ediyor mükemmel fotoğraf yakalamanızı sagliyor.

 • omrkazncc
  05.01.2023 06:10

  Çok güzel bi yer özellikle doğa fotoğrafçıları için müthiş dağ,göl ve kuş manzaraları oluşabiliyor gün içinde farklı saatlerde

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler