Mustafa Ayaz Vakfı Plastik Sanatlar Müzesi

Mustafa Ayaz Vakfı Plastik Sanatlar Müzesi

Mustafa Ayaz Vakfı Plastik Sanatlar Müzesi

Ankara halkının en sevdiği müzeler arasında bulunan Mustafa Ayaz Vakfı Plastik Sanatlar Müzesi, klasik müzelerden öte çağdaş müzeler arasında değerlendirilir. Konum olarak Çankaya ilçesinde bulunan bu özel müzenin inşa süreci 2003 senesinde başlar. Yapımı tam dört sene boyunca aralıksız şekilde devam eder. Bu uzun süreçte sadece müzeye ev sahipliği yapacak olan binanın tamamlanası değil, içeride teşhir edilecek olan koleksiyonlar da netleştirilir. 2007’de müze büyük ölçüde hazır hale gelse de açılışı 2009’de sarkar. Toplamda yedi katlı bir binanın ev sahipliği yaptığı Mustafa Ayaz Vakfı Plastik Sanatlar Müzesi, 5 bin metrekarelik bir alanı kaplar. Müze içinde hobi atölyeleri, kütüphane, kafe, hediyelik eşya dükkanı ve sergi salonları yer alır. Özellikle de çağdaş plastik sanatların odak noktada yer aldığı mekanda Adnan Turani’ye özel bir bölüm yaratılır. Kendisi müzenin bir anlamda onur sanatçısıdır. Sene boyunca burada hem yerli hem de yabancı ziyaretçilere özel olarak bazı etkinlikler düzenlenir. Müzenin varlığı çağdaş sanatların gelişimine çok önemli bir katkı sunar. Çünkü burası hem müze hem de bir atölye alanı olarak işlev görür. Bu anlamda müzenin kültür merkezi ile entegre şekilde hizmet verdiği söylenebilir. Mustafa Ayaz’ın imzasını taşıyan çok önemli eserler müzenin ilk üç katında kendine yer bulur. Hobi atölyeleri için daha çok çatı bölümü kullanılır. İkinci katta toplada 35 otomobil kapasitesine sahip bir otopark söz konusudur. Mustafa Ayaz’ın 65 civarında eseri mekanda ziyaretçilere sunulur. Bu eserler sulu boya, yağlı boya ya da pastel olarak oluşturulur. Özellikle güzel sanatlar lise ya da fakültelerine hazırlanan genç sanatçı adayları için sergi salonu ve müze, müthiş bir ilam kaynağı olur.

Mustafa Ayaz Vakfı Plastik Sanatlar MüzesiMustafa Ayaz Vakfı Plastik Sanatlar MüzesiMustafa Ayaz Vakfı Plastik Sanatlar MüzesiMustafa Ayaz Vakfı Plastik Sanatlar Müzesi

Yorumlar

 • ezgicam
  26.09.2022 08:27

  Üst katlarda Mustafa Ayaz'ın tablolarının sergilendiği, giriş katında küçük bir sergi salonunun olduğu güzel bir yapı. Yalnız soğuk havalarda gezmenizi tavsiye etmem çünkü mekan çok geniş ve ortasında da boşluk olduğu için soğuk oluyor.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler