Mithat Paşa Anıtı - GeziBilen

Mithat Paşa Anıtı

Mithat Paşa Anıtı

İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi öğretim üyesi Prof. Dr. Hüseyin Anka tarafından yapılan ve 1966’da büyük bir törenle açılan Mithat Paşa Anıtı, Ankara’nın en önemli anıtlarından biridir. Peki, -bilmeyenler için- Mithat Paşa Kimdir? Asıl adı Ahmed Şefik olan Mithat Paşa, 1822’de İstanbul’da doğar. Osmanlı Devleti’nde pek çok bürokratik görevde bulunan Paşa, 1864 yılında Tuna vilayetine Vali olarak atanır. Daha sonraki yıllarda ise tarihteki rolünün pekişmesine sebep olan Bağdat vilayetine Vali olarak atanır ve görevlerini çok daha üstün başarılarla sürdürür. Hatta 1872’de üç ay gibi kısa bir süre de olsa sadrazamlık bile yapar. Hayatı boyunca Girit, Aydın ve daha pek çok yerde valilik yapan Mithat Paşa’nın 1863’te Tuna valisi olduğu sırada çiftçilerin ihtiyaçlarına yönelik olarak kurduğu Ziraat Bankası’nın 103’üncü kuruluş yıldönümünü dolayısıyla Ankara’daki genel müdürlük binasının yanına heykeli yaptırılır ve yerleştirilir. 1966’da törenle açılan heykel, aynı zamanda heykeltıraş İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi öğretim üyesi Profesör Doktor Hüseyin Anka tarafından yapılır. Solunda başaklar, çark, sağında terazi objelerle birlikte oturur halde betimlenen heykelin alt kısmında, doğum ve ölüm tarihlerine ithafen, “Mithat Paşa 1822–1884” yazısı bulunur. Büyük boyutlu anıt, günün her saati yanında hatıra fotoğrafı çektirmek isteyen turistlerle doludur.

Mithat Paşa AnıtıMithat Paşa AnıtıMithat Paşa Anıtı

Yorumlar

 • caliskanahmt
  05.01.2023 07:01

  1966 yılında yapılan ve Ankara'nın Altındağ ilçesinde Ulus semtinde Ziraat Bankası Genel Müdürlük Binası bahçesinde yer alan heykeldir.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota