Kurtboğazı Barajı

Kurtboğazı Barajı

Kurtboğazı Barajı

Kurtboğazı Barajı’nın yapımına aslen 1963 senesinde başlanır ve tamamlanması, 1967’yi bulur. Su kapasitesi toplamda 92 milyon metreküp olan barajı, çevrede yer alan Bostan, Pazar, Mera, Bahtılı, İğmir gibi irili ufaklı dereler besler. Kurtboğazı Barajı günümüzde doğa ve spor severlerin akınına uğrar. Baraj çevresi yapı itibariyle pek çok aktivite için idealdir. Özellikle de çeşitli grupların burayı trekking için tercih ettiği görülür. Uzun yürüyüş alanları çevreyi keşfetmenizi ve bu süreçte de temiz hava almanızı sağlar. Yer yer karşınıza çıkacak olan patika yollar bu etkinliği daha da güzelleştirir. Diğer yandan burası kamp yapmayı seven macera ruhlu insanların da her daim ilgisini çeker. Özellikle yaz aylarında güzel havaların tadını çıkarmak isteyen pek çok kişi burada kamp alanları oluşturur. Kazan bölgesinde yer alan Kurtboğazı Barajı, Ankara’nın su ihtiyacını belli oranda karşılar. Baraj çevresindeki belli noktalarda yapay ağaçlandırmalar söz konusudur. Buna rağmen doğal yeşillik alanlar da sizi tatmin edecek düzeydedir. Barajın belli bölümlerinde balık tutan insanlarla karşılaşabilirsiniz. Aynı zamanda pek çok yerde piknik masaları yerleştirilir. Baraj ve mesire alanları arasında 2 kilometre yer alır. Buranın iklimi genel anlamda serttir. Yaz ayları için ideal olarak kabul edilse de diğer aylarda baraj çevresinde kamp yapmak risk teşkil eder. Ankara merkeze yaklaşık olarak 60 km uzaklıkta yer alan Kurtboğazı Barajı’na ulaşım sağlamak adına Kızılcahamam otobüslerini tercih etmelisiniz. Otobüslerden indikten sonra yaklaşık 20-25 dakika yürüyerek baraj çevresindeki kamp alanlarına ulaşım sağlayabilirsiniz.

Kurtboğazı BarajıKurtboğazı Barajı

Yorumlar

 • omrkazncc
  05.01.2023 06:19

  Giriş ücretsiz. Mangal yakılacak yer mevcut. Hazırlıklı gelinmesi gerekir. Market bulunmamaktadır.çocuk oyun parkı mescit vardır.

 • kc481o9Z
  03.07.2022 18:13

  waw

 • farukkorkmaz
  08.03.2023 07:43

  Manzarası ve temiz havasıyla içinizi rahatlatıyor.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler