Kesikköprü Baraj Gölü - GeziBilen

Kesikköprü Baraj Gölü

Kesikköprü Baraj Gölü

Ankara’ya geldiğinizde, adeta oksijen deposu olarak işlev gören bir tabiat güzelliğini ziyaret etmek isterseniz Kesikköprü Baraj Gölü tam anlamıyla size hitap edecektir. Çok amaçlı olarak değerlendirilen bu özel göl, özellikle de doğaya ve spora ilgi duyan herkese hitap eder. Sene boyunca burası çeşitli aktiviteler için aktif şekilde kullanılır. Ankara’da yöre halkının her daim ilgi gösterdiği yerlerden biri olan Kesikköprü Baraj Gölü, ortalama 30 metrelik bir derinliğe sahiptir. Bu göl içinde dalış sporlarından sörf ya da kayağa her türlü aktiviteyi deneyimlemeniz mümkündür. Gölbaşı’na doğru yol aldıktan sonra Bala tarafına dönerseniz Kesikköprü Baraj Gölü’ne ilişkin yönlendirici tabelalarla karşılaşabilirsiniz. Gölün kıyı bölümünde belediyeye ait bazı tesisler göze çarpar. Ankara şehir merkezi ile arasında yaklaşık olarak 70 kilometre civarında mesafe bulunan göl, Beynam Ormanı’na oldukça yakın bir konumdadır. Buraya yaz aylarında geldiğiniz zaman yüzen insanları görmeniz yüksek bir olasılıktır. Bu özel baraj gölünde dip balçığı bulunmaz. Suyun sıcaklığı yaz aylarında 19-20 dereceyi bulur. Belli bölümlerde geniş ağaçlık alanların olduğu göl çevresi, içinizi huzurla doldurur. Eğer gölü yaz aylarında ziyaret etmeyi planlıyorsanız, mutlak suretle güneş şemsiyesi götürmelisiniz. Göle yakın bir noktada belediyeye ait bir büfe bulunur. Burada bazı teme ihtiyaçlarınıza karşılık bulabilirsiniz. Ankara’nın Bala ilçesine bağlı olan Kesikköprü Baraj Gölü, gerek sulama gerekse de enerji açısından önemli bir rol oynar. 1966 senesinden bu yana aktif olan bu baraj gölünün akarsu yatağından itibaren yüksekliği yaklaşık olarak 50 metreye ulaşır. Sulama hizmetini toplamda 11 bin metrekarelik bir alana sunar. Yüksek güç kapasitesi sayesinde, senede 250 GWh elektrik enerjisini meydana getirir.

Kesikköprü Baraj GölüKesikköprü Baraj GölüKesikköprü Baraj GölüKesikköprü Baraj Gölü

Yorumlar

 • cemmelih
  27.10.2022 07:50

  Gittiğinizde pişman olmayacağınız bir yer ancak çevre kirliliği ve tesis açısından çok zayıf ve kötü durumda böyle bir yer için daha güzel hizmetler verilebilir Gitmenizi tavsiye ederim

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota