Karyağdı Türbesi - GeziBilen

Karyağdı Türbesi

Karyağdı Türbesi

Ankara’nın ziyaretçisi bol türbelerinden birisi de Karyağdı Türbesidir. Oldukça merkezi bir bölgede yer alan Karyağdı Türbesi özellikle cuma günleri birçok kişi tarafından ziyaret edilmektedir. Türbe Ulus semtindeki Gençlik Parkı’nın karşısındaki opera meydanında yer almaktadır. Türbenin kitabesinden 1577 yılında yapılmış olduğu anlaşılmaktadır. Sekizgen planlı, kurşun kaplamalı olan türbenin duvarlarında yapı malzemesi olarak kesme taş ve tuğla kullanılmıştır. Pencereleri lokmalı demir parmaklıklıdır. Daha önce gördüğü tadilatlara rağmen kurşunları kısmen dökülmüştür. Türbenin içerisinde adak adanması için bir sandık bulunmaktadır. Ziyaretçilerin büyük bir kısmını çeşitli adaklarda bulunan kadınlar oluşturmaktadır. Türbenin dış duvarında özel bir dua yazılıdır.

Türbede yattığı rivayet edilen ve hayatı hakkında bilgi bulunmayan Karyağdı Hatun’un 15. yüzyılda yaşadığı sanılmaktadır. Ayrıca türbenin kapısının üzerinde yazan ‘Gül’ü nazikter’ bu rivayetleri doğrular niteliktedir. 

Anadolu’nun kadın evliyalarından biri olduğu kabul edilen Karyağdı Hatun pek çok efsaneye konu olmuştur. Anlatılan efsanelerden birine göre Ankara’da geçen hikayede güzel kız evlendikten sonra hamile kalır ve aş erer. Ağustos ayında kar isteyen kız bir akşam bahçeye çıkar ve dua etmeye başlar. Aniden kar yağmaya başlar ve gelin kız güneş doğana kadar yağan karlardan yer. Sabah olunca Ankara’yı karlar içinde gören herkes şaşırır. Gelin kızın öyküsü yayılmaya başlar. Ancak yediği karlardan hastalanarak yatağa düşen kız kısa bir süre sonra vefat eder…

Ayriyeten librettosunu Nezihe Araz’ın yazdığı Karyağdı Hatun operası adeta sanatı geleneksel kültür ile buluşturur.


Görseller: sosyodenemeler, salakfilozof, Flickr

Karyağdı TürbesiKaryağdı Türbesi

Yorumlar

 • ezgicam
  26.09.2022 08:43

  Ulus sanayi caddesi uzerinde genclik parki karsisinda bulunan bolgenin en bilinen yapilarindan tarihi karyagdi sultan turbesi.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota