İnözü Vadisi

İnözü Vadisi

22.02.2021 00:18


Türkiye’nin dört bir yanında olduğu gibi başkent Ankara’da da doğal güzellikler ve temiz havayla bolca temas edebilmek mümkündür. Bu noktada öne çıkan gezi lokasyonlarından biri de İnözü Vadisi’dir. Ankara’nnın en kalabalık ve önemli ilçelerinden biri olan Beypazarı’na yakın konumdaki İnözü Vadisi oldukça sarptır. Hem kültür hem de doğa turizmi meraklıları için son derece davetkar olan bu vadi, aynı zamanda bugün arkeolojik ve doğal sit alanı olarak koruma altındadır. Vadide bulunan tesislerde kahvaltı yapmak, dinlenmek ve hoş bir atmosferde keyifli vakit geçirmek mümkündür. Aynı zamanda bölgede çok sayıda mağara da bulunur. Hatta mağaraların iç kesimlerindeki sıva izleri, bir dönem mesken olarak da kullanıldığını düşündürür. Bununla birlikte bölgede şimdiye kadar herhangi bir arkeolojik çalışmanın yapılmadığı belirtilmekle birlikte bazı oyukların, mezar anıtı ya da kilise kalıntıları olduğu düşünüldüğünü de söylemekte fayda var. Birçok ilçeyle çevrili durumdaki vadi, meyve bahçeleri ve kavak tarlalarıyla da çevrilidir. En önemli özelliklerinden biri de kaya güvercininden ökse ardıç kuşuna, alaca örümcek kuşundan ak karınlı ebabile kadar çok sayıda kuş türüne ev sahipliği yapmasıdır.
İnözü Vadisiİnözü Vadisiİnözü Vadisiİnözü Vadisi

Yorumlar

 • ezgicam
  26.09.2022 08:15

  Burası çok farklı bir coğrafya ya sahip. Ankara denildiği zaman genelde Meclis ve Anıtkabir belki akla gelebilir ama burası çok farklı ve güzel bir vadi. Dağların arasında bir nehir akıyor.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler