Hava Kuvvetleri Müzesi - GeziBilen

Hava Kuvvetleri Müzesi

Hava Kuvvetleri Müzesi

Ankara’nın en kendine has müzelerden biri tanesi de hiç şüphesiz ki Hava Kuvvetleri Müzesi’dir. Bu ilginç müzeyi Ankaralılar, pazartesi dışındaki her gün saat 09:00 ile 17:00 arasında ziyaret edebilir. Hava Kuvvetleri Müzesi’nin temel kuruluş gayesi, havacılık alanının Türkiye’deki gelişimini göstermek ve bu alanı geniş kitlelere duyurmak ve sevdirmektir. Müzenin yüksek ziyaretçi sayısı, bu amacın karşılık bulduğunu gösterir. Özellikle de Türk Hava Kuvvetleri’nin geçmişini detaylı bir şekilde gözler önüne sunan Hava Kuvvetleri Müzesi’nin açılışında 21. Hava Kuvvetleri Komutanı olan Orgeneral Ahmet Çörekçi’nin çabaları önemlidir. Ankara’daki Hava Kuvvetleri Müzesi Türkiye’de açılan ikinci hava müzesi olarak tarihe geçer. Bilindiği üzere ilk müze daha önce İstanbul’da açılır. Müzeyle alakalı hazırlıklar tamamlanırken pek çok uçak ve arşivden çıkarılan materyal buraya aktarılır. 1998 senesinde Ankara Hava Kuvvetleri Müzesi, 1998 senesinde açılışa hazır hale gelir. Atatürk’ün manevi kızı olan Sabiha Gökçen de bu görkemli açılıştaki yerini alır. Hava Kuvvetleri Müzesi, toplamda 62 bin metrekarelik bir alanı kaplar. Açık ve kapalı alan olarak ikiye ayrılan müzenin büyük bölümü açık gezi alanı için ayrılır. Bu bölümde uzun seneler boyunca özenle saklanan ve korunan uçaklar, helikopterler teşhir edilir. Diğer yandan çeşitli maketlerin de bu alanda sergilendiğini görebilirsiniz. Hazerfan Ahmet Çelebi’nin ilk uçuş girişimleri zira bu maketler sayesinde canlandırılır. Müzenin kapalı salonu kendi içinde bazı bölümlere ayrılır. Türk ve Dünya Havacılık Tarihi Salonu, en çok fotoğraf ve belgenin paylaşıldığı yerdir. Bunun dışında yine bu kapalı salonda; Büstler ve Flamalar Salonu, Kıyafetler Salonu, Anılar Salonu ve Bayan Havacılar gibi bölümler büyük ilgi görür. Bu bölüm tahmin edileceği üzere Sabiha Gökçen’e atfedilir.

Hava Kuvvetleri MüzesiHava Kuvvetleri MüzesiHava Kuvvetleri Müzesi

Yorumlar

 • cemmelih
  27.10.2022 07:28

  İstanbul Yolu üstünde, çok güzel bir açık hava müzesi. Birçok çeşit uçak var ve yakınına kadar gidip bakabiliyorsunuz, dokunmanız bile mümkün. Alan oldukça geniş, düz bir yer ve oldukça temiz düzenli.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota