Gökyay Vakfı Satranç Müzesi - GeziBilen

Gökyay Vakfı Satranç Müzesi

Gökyay Vakfı Satranç Müzesi

Tarihi bulgulardan yola çıkıldığında 4 bin yılı aşkın bir geçmişe sahip olan satranç sporunun yakın dönemi, Ankara’nın Altındağ ilçesindeki iki katlı müzede vücut buluyor. Müzede sergilenen eserlerin büyük kısmı, Guinness Rekorlar Kitabı’na da giren tanınmış koleksiyoner Akın Gökyay’ın dünyanın birçok ülkesinden edindiği satranç takımları şeklinde. Kurucuları; genç, yaşlı herkese hitap eden müzenin amacını, ‘analitik ve çok yönlü düşünme temeline sahip olan satranç sporunun geniş kesimlerce benimsenmesi ve gençler arasında yaygınlaştırılması’ şeklinde özetliyor. İlgi çekici tasarımları ile baş döndüren 700’den fazla satranç takımının bin 8 metrekarelik geniş alan içerisinde yakından görülebildiği Gökyay Vakfı Satranç Müzesi’nde zaman su gibi akıyor. Her ülkenin kendine has kültür-sanat özelliklerinin satranç takımlarına yansımalarını incelerken hayrete düşmemek elde değil. Tarihi yapı içerisinde, otantik bir atmosferde dört ana temada sıralanan filmler, ülkeler gibi farklı konseptlerdeki satranç takımlarını seyre dalarken dinginliğin keyfini de çıkarabiliyorsunuz. Satranç tutkunlarıyla birlikte zeka oyunu meraklıları ve çocuklar için de farklı bir deneyim anlamı taşıyan Gökyay Vakfı Satranç Müzesi, mütevazi giriş ücreti ile gezilebiliyor.

Gökyay Vakfı Satranç MüzesiGökyay Vakfı Satranç MüzesiGökyay Vakfı Satranç MüzesiGökyay Vakfı Satranç Müzesi

Yorumlar

 • beyzakorkmazzx
  12.08.2022 07:52

  Birçok kategoride farklı ülkelerden satranç takımları sergileniyor. Toplam 700'ün üzerinde satranç takımı olduğunu öğrendik. Antik Mısır, Simpsons, Batman gibi temalara sahip takımlar var özellikle yüzüklerin efendisi takımı güzel görünüyordu.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota