Etnografya Müzesi - GeziBilen

Etnografya Müzesi

Etnografya Müzesi

Ankara’da 1930 yılında açılan Etnografya Müzesi, aynı zamanda Türkiye’nin ilk müzelerinden biri. Anadolu’nun zengin sanat eserlerinin yanı sıra etnografik (kültürel) malzemelerinin sergilendiği müzenin gezilebilen çok sayıda salonu bulunuyor. Atatürk’ün naaşının Anıtkabir’e naklinden önce 1953 yılına kadar gömülü kaldığı ‘Şeref Holü’ olarak adlandırılan alan, müzenin giriş kısmında yer alır. Giyim Salonu’nda Türk halk giyimler, takılar gibi ürünler; İşleme Salonu’nda yatak örtüleri, çoraplar, hamam takımları gibi eşyalar vardır. Farklı bölgelerden kumaşların sergilendiği Dokumalar Salonu, Anadolu maden işçiliğinden çarpıcı örneklerin görülebileceği Medeni Eserler, Yazma, Ahşap Eserler ile Tekke Eşyaları Salonu gibi farklı alanlar öne çıkar. Selçuklu Sultanı III. Keyhüsrev'in tahtı gibi farklı özellikte birbirinden ilginç tarihi eşyaların bulunduğu müzenin kütüphanesi ve arşivi de oldukça kıymetli eserlere ev sahipliği yapar. Anadolu coğrafyasına ait nadide eserlerinin belirli saatler dahilinde her gün ziyarete açık olduğu Altındağ ilçesindeki Etnografya Müzesi, başkentin en iyi kültürel gezi lokasyonları arasında bulunuyor.

Etnografya MüzesiEtnografya MüzesiEtnografya MüzesiEtnografya Müzesi

Yorumlar

 • salihhkocakk
  21.07.2022 08:49

  Vefatından sonra 15 yıl boyunca Ulu önder Atatürk'e misafirlik eden günümüzde ise Türk-İslam dönemine ait eserlerin bulunduğu mimarisi ve atmosferi güzel müze

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota