Doğramacızade Ali Sami Paşa Camii

Doğramacızade Ali Sami Paşa Camii

22.02.2021 00:18


Doğramacızade Ali Sami Paşa Camii, Ankara’nın saygın camileri arasında yer alır. Konum olarak Çankaya ilçesine bağlı Bilkent semtinde bulunan cami, yerli ziyaretçilerin her daim ilgisini çeker. Bu caminin İhsan Doğramacı tarafından inşa edildiği aktarılır. Kendisi o dönem camiyi babası Ali Sami Paşa adına yaptırmayı tercih eder. Doğramacızade Ali Sami Paşa Camii, günümüzde ibadete açık değildir. Buranın en önemli özelliği Türkiye’nin ilk teknolojik camisi olmasıdır. Bu özelliği camiye turistik bir kimlik kazandırır. Doğramacızade Ali Sami Paşa Camii’nin mimarı, alanının yetenekli isimlerinden biri olan Erkut Şahinbaş’tır. Bugün burası pek çok konsere, resim galerisine ya da seminere ev sahipliği yapar. Bir tür ibadet ve kültür merkezi olarak hizmet gören bu ilginç caminin seminer salonları, gelecek taleplere bağlı olarak kilise ya da sinagog formuna dönüştürülür. Üç ayrı semavi dine de hitap eden Doğramacızade Ali Sami Paşa Camii, 50 dönümlük bir arazi üstüne inşa edilir. Yapımı tam iki sene boyunca devam eden caminin tarihi bir kimliği yoktur. Caminin iç bölümleri ağırlıklı olarak ahşap kaplıdır. Teknolojik altyapısı ile meşhur olan mekanın 2008 senesinde açılışı yapılır. Yapımının 15 milyon dolar gibi astronomik bir rakama mal edilmesi bir dönem epey tartışma yaratır. Açılışına İhsan Doğramacı da bizzat katılım gösterir. Buraya özel aracınızla geldiğinizde camiye ait otopark alanını kullanabilirsiniz. Caminin mimarisinde akıllı bina sistemleri uygulanır. Özellikle aydınlatma, havalandırma ve ısıtma sistemleri, hayranlık uyandırır. Bu sistemler ezan saatlerine göre otomatik olarak devreye girer. İhsan Doğramacı 2010 senesinde vefat edince caminin arka bölümünde bir anıt mezar oluşturulur. İhsan Doğramacı, Hacettepe Üniversitesi’nin de Kurucusu’dur.
Doğramacızade Ali Sami Paşa CamiiDoğramacızade Ali Sami Paşa CamiiDoğramacızade Ali Sami Paşa CamiiDoğramacızade Ali Sami Paşa Camii

Yorumlar

 • cemmelih
  27.10.2022 07:19

  Mimarisi, külliyesi ve hikayesi ile ilginç bir cami. İçi aydınlık ve ferah

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler