Devlet Opera ve Balesi - GeziBilen

Devlet Opera ve Balesi

Devlet Opera ve Balesi

Devlet Opera ve Balesi; 1309 sayılı kanunla beraber kurulan, opera ya da bale oluşumlarını ulusal düzeyde bir araya getiren genel müdürlüğü ifade eder. Devlet Opera ve Balesi, Türkiye’de altı ayrı şehirde bulunur. Ankara haricinde; İzmir, Mersin, Samsun, Antalya ve İstanbul’da faaliyetler sene boyunca devam eder. Temel gayesi opera ve balenin gücünü kullanarak kitleleri bir araya getirmek, bu özel sanatları halkla buluşturmak ve ulusal düzeyde çeşitli festivallere, konserlere imza atmaktır. Cumhuriyet devriminden sonra her alanda olduğu gibi kültür-sanat alanında da çok önemli ve köklü değişiklikler yaşanır. Bu değişikliklerin bir sonucu olarak Atatürk pek çok kurumun açılmasına destek verir. Ankara’da yer alan Devlet Opera ve Balesi, her daim çok daha özel bir yerde durur. Diğer müdürlüklere kıyasla buranın başarılarla dolu mazisi göz doldurur. Şevki Balmumcu imzalı Sergievi binası 1948 senesinde P. Bonatz’ın çabalarıyla Opera binasına dönüştürülür. Ankara Devlet Opera ve Balesi; seyirci bölümü, giriş kısmı ve sahne olmak kaydıyla üçe ayrılır. Bu bina 1931 senesinde organize edilen bir yarışma neticesinde yapılır. Devlet Opera ve Balesi’nin Ankara Müdürlüğü’ne ait web sitesi, sene boyunca en güncel programları yayınlar. Opera binasının tümüyle yerli malzemelerle oluşturulduğu bilinir. Özellikle de fuayede yer alan vitraylı pencereler özgün dokusuyla göz doldurur. Öte yandan seyirci kısmındaki asma tavan son derece başarılı şekilde uygulanır.

Devlet Opera ve BalesiDevlet Opera ve Balesi

Yorumlar

 • farukkorkmaz
  08.03.2023 07:45

  Ankara Devlet Opera ve Balesini çok seviyorum. Bir çok temsili izledim.

 • omrkazncc
  05.01.2023 06:25

  Bir çok oyun seyrettim, özellikle Zorba 'yi yine ve tekrar tekrar izlemek isterim... Congerusimda izledim ama bir de Devlet Opera ve Bale' sinde seyretmek isterim.....

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota