Beypazarı Yaşayan Müze - GeziBilen

Beypazarı Yaşayan Müze

Beypazarı Yaşayan Müze

Kültür Bilimci Dr. Sema Demir’in fikir öncülüğünde 2007’de kurulan ilginç bir konsept olarak yorumlanabilen Beypazarı Yaşayan Müze, uygulamalı kültür müzesi özelliğine sahip. Beypazarı’ndaki ‘Yaşayan Müze’, aynı zamanda Türkiye’de bir ilk. Açık hava müzelerinden aşina olunan ‘canlandırma’ sistematikleri kapalı müzede sunuluyor ve bu sayede ziyaretçilere farklı bir deneyim vaat ediliyor. Örneğin eski dönemlere dair bir gelenek, gerçek kişiler tarafından canlandırmalı olarak sahneleniyor. Üstelik ziyaretçilerin de katılım göstermesi bekleniyor. İlan-ı aşk, gelin kınası, milli mücadelede kadın kahramanlar gibi çok sayıda etkinlik, öğe ve bilginin canlandırılmasına sahne olan müzede; ziyaretçilerin de dahil edilmesiyle güçlü ve öğretici bir sentez meydana geliyor. Kültürel gelenekler, törenler, sohbetler, milli ruha dair önemli detaylar ve daha birçok unsurun dinamik yapıda sunulmasının yanı sıra Beypazarı Yaşayan Müze’de balmumu heykellerle sergilenen çeşitli sahneler ile kültürel objeler de çok yakından görülebiliyor. 20’nci yüzyılın ilk yıllarından günümüze ulaşan Ankara’nın Beypazarı ilçesindeki eski Osmanlı evi içerisindeki ‘canlı’ müzedeki etkinlikler, yılın her döneminde ziyaretçilerin yoğun ilgisiyle karşılanıyor. Fotoğraf meraklıları için de ilginç bir deneyime işaret eden konsept müze, haftanın her günü açık.

Beypazarı Yaşayan MüzeBeypazarı Yaşayan MüzeBeypazarı Yaşayan MüzeBeypazarı Yaşayan Müze

Yorumlar

 • cemmelih
  27.10.2022 07:30

  Yaşayan müzeye kurşun döktürmek için gitmiştik. Fakat içinde yaşatılmaya çalışan beypazarına özgü el işçiliklerini gözlemlemek çok güzeldi.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota