Azize Tereza Kilisesi

Azize Tereza Kilisesi

Azize Tereza Kilisesi

Azize Tereza Kilisesi, Ankara’nın tarih yapıları ile ünlü Ulus semtinde yer alıyor. 1916’da çıkan yangından sonra bölgedeki rahiplerin talebiyle Kardeşler sokak şeklinde isim verilen sokakta bulunuyor. Konumlandığı bölge 1900’lerin ilk yıllarından itibaren Fransız okulu ve Ermeni vatandaşların yaşadığı yerlere yakındı. 1928’de Fransa Büyükelçiliği’ne tahsis edilen binanın birinci katında şapel inşa edildi. Söz konusu bina, günümüzde Azize Tereza Kilisesi adıyla faaliyet gösteriyor. Şapel ise 2002’de restore edildi ve dini yapının en önemli kısmı olarak kabul ediliyor. Sadeliği ile Katolik Hristiyan inancında ayrı bir yere sahip olan ve tarihte en çok sevilen azizelerden biri olan Azize Tereza’nın isminin verildiği kilise; mozaikleri, mumlukları, avizeleri, süslemeleri, vitrayları ile ünlü. Kilisede Fransa ve İtalya’dan getirilerek kiliseye eklenmiş kısımlar mevcut. Her Pazar saat 11:30’da Kutsal Ayin, Çarşamba günleri saat 18:00’de ibadet yapılan kilise, Salı ve Cumartesi günleri saat 14:00-17:00 arasında ziyarete açık.

Azize Tereza Kilisesi Azize Tereza Kilisesi Azize Tereza Kilisesi Azize Tereza Kilisesi

Yorumlar

 • silapamuk
  04.11.2022 11:01

  Pencereler, aziz ve azizelerin çok güzel vitraylarından oluşuyor. Bunlara Jan D'arc da dahil. Görülmeye değer...

 • ezgicam
  26.09.2022 07:47

  Klise hala aktif olarak ibadet edilen alt katı da okul olarak kullanılan bir klise. Ziyaretler salı ve cumartesi 14.00-17.00 arası olarak okudum girişteki yazıda Ambiyans harika, camlardaki ve duvarlardaki resimler çok güzel.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler