Atatürk Müze Köşkü

Atatürk Müze Köşkü

22.02.2021 00:18


Ankara’nın Çankaya ilçesinde yer alan Atatürk Müze Köşkü, Atatürk’e dinlenmesi ve çalışması için hediye olarak sunulur. Atatürk Müze Köşkü’nün 1921 senesinde hediye edildiği bilinir. Atatürk Ankara’ya gelirken başlarda Ziraat Mektebi ve İstasyon Şefi Köşkü’nü kullanır. Her iki yapı da Atatürk’ün çalışmaları için bir noktadan sonra yetersiz kalır. Bu arayışlar sonucunda gözler bugün müze olarak kullanılan köşke çevrilir. Yeşillik bir alanın ortasında, şehre hakim bir tepeye konuşlanan bu özel köşkü büyütme çalışmaları o dönemlerde başlar. Özelikle de Atatürk’ün gerçekleştirdiği evlilikten sonra bu süreç hızlanır. Burası esasen bir bağ evi olarak bilinir. 1924 senesine dek kademe kademe genişletilir. İlk başlarda ortasında sekizgen bir havuza sahiptir ve terası da oldukça büyüktür. Havuz kısmı değişim sürecinde ortadan kaldırılır ve giriş holüne çevrilir. Köşkteki değişim, aynı zamanda Atatürk’ün manevi evlatları düşünülerek de yapılır. Oldukça heybetli bir görünüme sahip olan köşkün iç bölümü de en az dışı kadar etkileyici ve sürprizlere açıktır. Buranın bir müze-köşk olarak yoluna devam etmesi 1950 senesine rastlar. Köşkte; rüzgarlık, yeşil salon, radyo salonu, kütüphane ve sergi salonu gibi önemli bölümler bulunur. Atatürk Müze Köşkü’nü kurumsal düzeyde ziyaret etmek adına başvuru formunun doldurulması şart koşulur. Bunun dışında kişisel rutin ziyaretler için uygun görülen günler sadece hafta sonudur. Cumartesi ve Pazar günleri saat 13:00 ve 16:00 arasında gelip burayı ziyaret edebilirsiniz. Bireysel ziyaretçi girişleri köşkün beş numaralı kapısından gerçekleşir. Atatürk Müze Köşkü’nün sergi kısmında Ulu Öndere ait bazız materyaller, yazılı ve görsel belgeler, kişisel eşyalar sergilenir. Bu eşyaların önemi doğal olarak seneler geçtikçe daha da artar. Ankara’ya hakim bir noktada bulunan Atatürk Müze Köşkü dikdörtgen planlıdır.
Atatürk Müze KöşküAtatürk Müze KöşküAtatürk Müze KöşküAtatürk Müze Köşkü

Yorumlar

 • omrkazncc
  05.01.2023 06:26

  Atatürk Müze Köşkü, Türkiye'nin başkenti Ankara'da bulunan bir tarihî ev müzesidir. Müze, Çankaya'daki Çankaya Köşkü'nün yanında yer almakta olup 1921-1932 yılları arasında Mustafa Kemal Atatürk'ün konutu olarak kullanıldı.

 • necvahadim
  16.04.2022 17:55

  harita çalışmıyor

 • farukkorkmaz
  08.03.2023 07:47

  En Kısa zamanda buraya gitmeliyim

 • mfk
  16.04.2022 23:09

  adresin yaninda kopyala butonu var ona basip kopyalayin dilediginiz navigasyon uygulamasinda acip calistirin

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler