Atakule

Atakule

Atakule

Ankara’nın gerçek anlamda sembol yerlerinden biri olan Atakule, Çankaya ilçesinde bulunur. Cinnah Caddesi yakınlarında bulunan Atakule, aynı zamanda Zübeyde Hanım Meydanı ile aynı bölgede yer alır. Atakule’nin konumu, şehir manzarasını kucaklamasından dolayı genel manada şanslı bulunur. Atakule esasen sadece Ankara’nın değil, aynı zamanda tüm Türkiye’nin bilinen ilk alışveriş merkezidir. 13 Ekim 1989’da Turgut Özal tarafından açılışı gerçekleştirilir. Bu modern alışveriş merkezinin mimarı Ragıp Buluç’tur. Buranın temelleri de açılıştan hemen iki sene önce gerçekleşir. Atakule ile alakalı en ilginç bilgilerden bir tanesi de isminin bizzat Ankara halkı tarafından belirlenmiş olmasıdır. O dönem katılımın epey yüksek olduğu bir isim yarışması organize edilir. Ankara halkının her zaman çok yüksek bir ilgi gösterdiği Atakule temel düzeyde iki ayrı bölümden oluşur. Bunlardan bir tanesi alışveriş merkezi, diğeri ise kule bölümüdür. Turistik bir tesis olarak hizmet veren Atakule, daha çok bir çarşı atmosferindedir. İlk plandaki çarşı kısmı yıkılıp yerine 2018 yılında alışveriş merkezi yapılmıştır. Alışveriş merkezi bugün; kokteyl salonlarının, nikah salonlarının, sosyal aktivite salonlarının oluşturduğu beş katlı bir yapı formundadır. Kule kısmı ise toplamda 125 metre civarındadır. Burada 87 metre yüksekliğe sahip olan seyir terası büyük ilgi görür. Seyir terasına çıkmak adına iki ayrı asansör kullanılır. Kule altında aynı zamanda bir kafe-bar katı bulunur. Buranın hemen üzerinde ise bir lokanta katı söz konusudur. Lokanta katı dönerli bir platforma oturur. En üst kat ise kokteyl salonu olarak değerlendirilir. Atakule güvenlik açısından son derece donanımlı bir yerdir. Kule aynı zamanda Atakule’ye anıtsal bir kimlik kazandırır. Pek çok özelliği ile dünya çapında ün kazanan kule bölümü, birçok yerden rahat bir şekilde görülebilir. Kuleye çıktığınız zaman Ankara’yı adeta ayaklarınızın altında hissedebilirsiniz.


Not: Güncel olarak yapılan yenileme çalışmaları doğrultusunda Atakule'ye çıkış kapalı. Kule kısmının açılış tarihi henüz netleşmese de alt kısımda bulunan restoran ve mağazaların keyfini çıkarabilirsiniz.

AtakuleAtakuleAtakuleAtakule

Yorumlar

 • G3bnkPyz
  18.09.2022 07:05

  Which bus number goes there plz

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler