Ankara Olgunlaşma Enstitüsü 100. Yıl Müzesi - GeziBilen

Ankara Olgunlaşma Enstitüsü 100. Yıl Müzesi

Ankara Olgunlaşma Enstitüsü 100. Yıl Müzesi

Tam bir müze kenti olan Ankara’da, Ankara Olgunlaşma Enstitüsü 100. Yıl Müzesi ziyaret edilmeye değer mekanlar arasında öne çıkar. Bu müze bir tür protokol müzesidir. Bu nedenle de genel ziyaretçilerden ziyade özel diplomatlara ya da özel topluluklar için açılır. Okul idaresinden alınan özel izinlerle beraber halkın ziyaretine açılabilir. 100. Yıl Müzesi bugüne dek çok önemli ziyaretçileri ağırlar. Bu kişilerin ziyaretlerine ilişkin belgeler de müze içinde bulunur. İngiltere Kraliçesi Elizabeth, İran Kraliçesi Diba ve Sophia Loren gibi önemli isimler müzenin kıymetli ziyaretçileri arasındadır. Ankara’nın en nitelikli müzelerinden olan Ankara Olgunlaşma Enstitüsü 100. Yıl Müzesi ’ne gitmeden önce telefonla arayıp bilgi alabilirsiniz. Müze için büyük öneme sahip olan Olgunlaşma Enstitüsü, 1958 senesinde açılır. Bir dönem Erkek Sanat Enstitüsü olarak da işlev görür. Bu eğitime sonraki yıllarda Ersan Apartmanı’nda devam edilir. Bugün kullanılan binaya geçiş 1962 senesinde gerçekleşir. Atatürk’ün doğumundan tam 100 sene sonra 1981 yılı içinde Enstitü çatısı altında müzenin kuruluşu gerçekleşir. O dönem müzenin kuruluşunda Refia Övünç’ün önemli katkıları olur. Kendisi Anadolu’dan topladığı antik eserleri burada bir araya getirir. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından buraya gönderilen bir müfettiş tesadüfen bu koleksiyonu fark eder. Koleksiyonun bir müzede değerlendirilmesi gerektiğini söyler. Bu koleksiyon İstanbul’dan Ankara’ya güvenlik nedeniyle getirtilir. Koleksiyonun içinde ağırlıklı olarak el sanatlarına ilişkin objeler yer alır. Bunun yanında etnografik değere sahip materyaller de ziyaretçilere teşhir edilir. Daha sonra ücret karşılığı satın alınan yeni koleksiyonlar buraya dahil edilir ve müzenin kapasitesi genişletilir. Enstitüye bağlı olan özel bir kurul bugün müzeyle alakalı çalışmalara yön verir. Aynı şekilde Kültür Bakanlığı müzeyi düzenli olarak denetler. Ankara Olgunlaşma Enstitüsü 100. Yıl Müzesi kendi içinde üç ayrı bölümden oluşur. Bugün müze içinde toplamda bin 8 parça eser yer alır.

Ankara Olgunlaşma Enstitüsü 100. Yıl Müzesi Ankara Olgunlaşma Enstitüsü 100. Yıl Müzesi Ankara Olgunlaşma Enstitüsü 100. Yıl Müzesi Ankara Olgunlaşma Enstitüsü 100. Yıl Müzesi

Yorumlar

  GeziBilen

  Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

  GeziBilen
  Google Play Badge
  AppStore Badge
  AppGallery Badge

  İletişim

  0 (212) 274 2121

  merhaba@gezibilen.com

  Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

  • GeziBilen Gezi Noktaları

   2.500 gezi noktası

   2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

  • GeziBilen Ülkeler

   4 Farklı Dil Seçeneği

   Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

  • GeziBilen Rotalar

   185 Tematik Rota

   Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota