Ağaç Ayak Camii - GeziBilen

Ağaç Ayak Camii

Ağaç Ayak Camii

Ankara’nın ambiyansı ile dikkat çeken, güzide ve şirin camileri arasında yer alan Ağaç Ayak Camii ismiyle de ilgi çeker. Kerpiç duvarlara sahip olan caminin eğimli arazisi, dayanıklılığının artırılması amacıyla ağaç direklerin kullanımını gerekli kılmış, bu sebeple de dini yapıya Ağaç Ayak Camii ismi verilmiş. Mütevazi büyüklüklerde, dikdörtgen planlı Ağaç Ayak Camii, ahşap tavanı ve kırma çatısıyla öne çıkıyor. Genel itibarıyla ahşap malzeme kullanımının yoğun olduğu gözlerden kaçmıyor. Küçük ölçekli tarihi caminin son cemaat yeri bulunmuyor. Mihrap kısmı tavan hizasına kadar yükseliyor. Üzerinde üst üste üç adet kitabe yer alıyor. Önemli bir diğer detay olarak dış ve iç bordürlerinde Kelime-i Tevhit yazılı. Motif ve nakışlarında ağırlıklı olarak kullanılan renkler siyah, sarı ve kırmızı şeklinde. Minaresi hayli düşük yükseklikli ve caminin kuzeybatı kısmında ahşap malzeme ile konumlandırılmış halde bulunuyor. Ağaç Ayak Camii denildiğinde şüphesiz en uygun tanımlama: Sadelik. Hem dış hem iç kısmının son derece sade bir görünüme sahip olduğunu belirtmek mümkün.

Ağaç Ayak CamiiAğaç Ayak CamiiAğaç Ayak CamiiAğaç Ayak Camii

Yorumlar

 • cannalii
  13.02.2023 08:55

  Ağaç Ayak Camii; Ankara'nın Altındağ ilçesinde bulunan tarihi bir camiidir. Geniş bir avlu içerisinde bulunan camii; su basmanına kadar moloz taş, yukarı kısımlar ise örme tuğla arası ahşap hatıllı olacak şekilde inşa edilmiştir

 • caliskanahmt
  05.01.2023 07:00

  1700 lü yıllarda yapılma tarihi cami

 • basaraselman
  29.04.2023 15:53

  Adres yanlış adreste camii görünmüyor haritada

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota