Osmanlı’nın İzinde - GeziBilen

Osmanlı’nın İzinde

Osmanlı’nın İzinde

Edirne
21 Gezi Noktası
12 Km
15.466 Adım
472 Kalori

Edirne, ikinci payitahttır. Bu topraklarda hangi cihan fatihlerinin doğduğunu, hangi şehzadelerin yetiştiğini, dünyanın en önemli hastaneleri arasına giren külliyenin hangisi olduğunu biliyor musunuz? Adeta dantel oyası gibi işlenen eserleri, yüzyıllardır tek bir sıvası bile dökülmeyen Selimiye’yi; kısacası Osmanlı’nın izlerini yalnızca bu rotada gezebilirsiniz.

Edirne’nin her ne kadar binlerce yıllık tarihi geçmişi, sayısız kültür ve uygarlıklara ev sahipliği ya da pek çok farklı etnik grubu topraklarında barındırma gibi misyonları olsa da aslında yüzyıllardır adı Osmanlı’nın yanında, Osmanlı’yla birlikte anılır. Neden mi?

II. Mehmet olarak da bilinen Fatih Sultan Mehmet, İstanbul’u 1453 yılında fethedince Osmanlı’nın başkenti Edirne’den İstanbul’a geçmiştir. Halbuki Osmanlı, 1365 yılında Edirne’yi ‘Başkent’ ilan etmiştir ve tam 88 yıl boyunca bu kenti en gözde şehri bellemiştir. Avrupa’ya ve Balkanlara açılan bir kapı niteliği taşıyan Edirne de bu ağır yükü üzerine yüklenmiş, tüm güçlü karakteri ve sağlam yapısıyla göğüslemiş, onu seven Devlet-i Al-i Osman’ın hükümdarlarını bir an olsun yalnız bırakmamıştır.

İstanbul başkent ilan edilse bile ‘İkinci Payitaht’ olarak anılan Edirne, Osmanlı’nın şehzade ve padişahlarını da bünyesinde yetiştirmiş, onlara toprağının ve suyunun ve pek tabii havasının bilgeliğinden faydalanma izni sunmuştur. Fatih Sultan Mehmet bile Edirne’de eğitim almıştır. Bugün tüm dünya mimarlık tarihinde ismi altın harflerle işlenmiş ve eserleri ders olarak okutulan Osmanlı Baş Mimarı Koca Mimar Sinan Ağa da ‘Ustalık Eseri’ olan Selimiye Camii’ni buraya yapmıştır.

Döneminde dünyanın sayılı hastaneleri arasına giren, su ve ney sesiyle hastalarına şifa veren Darüşşifa, yani II. Bayezid Külliyesi buradadır. Zarafeti ile göz kamaştıran Tunca ve Meriç’in suları da buradan geçerken insanları büyüler. 

Bugün Edirne her kültürden, dinden, ırktan ve dilden insana kucak açar. 

Hal böyle iken biz de GeziBilen Ailesi olarak istedik ki Edirne’de Osmanlı’nın izlerini sürelim. Onlardan bugüne kalmış eserleri inceleyelim. Tarihin içinde kaybolalım. Kim bilir belki kendimizi yeniden bulmak adına bir adım daha atmış olur ve Tunca’yla Meriç’in yanında huzur buluruz.

Anlatmakla olacak gibi değil bu şehir ama tam keşfetmelik. Tamamını ortalama birkaç günde gezebileceğiniz rotamıza hazırsanız başlayalım.

Yorumlar

  GeziBilen

  Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

  GeziBilen
  Google Play Badge
  AppStore Badge
  AppGallery Badge

  İletişim

  0 (212) 274 2121

  merhaba@gezibilen.com

  Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

  • GeziBilen Gezi Noktaları

   2.500 gezi noktası

   2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

  • GeziBilen Ülkeler

   4 Farklı Dil Seçeneği

   Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

  • GeziBilen Rotalar

   185 Tematik Rota

   Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota